1 sene önce
1 sene önce

Nissanın eski CEOsu Ghosn, ev hapsinde bulunduğu Japonyadan Lübnana kaçtı

Gelirini düşük göstermek ve maddi usulsüzlük yapmak suçlamalarıyla hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Japonya‘dahapsinde tutulan Nissan‘ın eski Başkanı Carlos Ghosn’un, seyahat yasağına rağmen Japonya’yı terk ederek Lübnan‘a gittiği bildirildi. Japonya kamuoyunda şok etkisi oluşturan habere göre, Ghosn dün akşam saatlerinde Lübnan’a gitmek üzere ülkeden ayrıldı. Fransa ve Lübnan vatandaşı olan 65 yaşındaki Ghosn’un çocukluğunun büyük bölümünü geçirdiği Lübnan’a, sahip olduğu büyük kamuoyu desteği nedeniyle sığınmış olabileceği tahmin ediliyor.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN GİTTİ İDDİASI

Ghosn’un kaçtığına dair iddialar Japon kamuoyunda şok etkisineolurken, hakkındaki deniz aşırı seyahat yasağını da içerentedbirlerine rağmen Ghosn’un ülkeyi nasıl terk ettiği belirsizliğini koruyor. Japonya’da yeni yıl tatili olması nedeniyle resmi kaynaklardan henüz bir açıklama gelmezken, Lübnan basınına göre Ghosn, şueşi Carole Ghosn ileLübnan’da silahlı muhafızlar tarafından korunan bir evde bulunuyor. Ghosn’un Lübnan’a özel bir jet ile Türkiye üzerinden gittiği iddia ediliyor. Japonyayıncısı NHK’nin Lübnan’daki güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre ise Ghosn olduğu tahmin edilen bir kişinin özel bir jet ile Beyrut’a inerek farklı birile ülkeye giriş yaptığıediliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Emniyetten dikkat çeken yerli otomobil paylaşımı: Kullanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz

SIKI DENETİM TEDBİRLERİ

Tokyo’da tutuklandıktan sonra kefaletle serbest bırakılan vehapsinde kalmasınaverilen Ghosn için konulantedbirlerine göre, deniz aşırı seyahat yasağı bulunan Ghosn’un Tokyo’da kendisi için belirlenen adreste ikamet etmesi gerekiyor. Japonya içinde dahi 3 günü aşkın seyahat hakkı bulunmayan Ghosn’un, mahkeme onayı olmaksızın eşi Carole ile iletişim kurmasına daverilmiyor.

Umman ve Lübnan’daki Nissan bayileri ile soruşturmanın gidişatını etkileyebileceği şüphesiyle iletişim kurmasınaverilmeyen Ghosn’un Tokyo’daki ikametinin girişine konulan kamera kayıtlarının düzenli olarak mahkemeye sunulması gerekiyor. Avukatları tarafından sağlanan ve internet erişimi olmayan bir telefonu kullanmasınaverilen Ghosn’un, iletişim kayıtlarını da yargı makamlarına düzenli olarak bildirmesi gerekiyor. Tüm butedbirlerine rağmen ülkeden ayrılan Ghosn’un kaçışına dair detaylar hala belirsizliğini koruyor.

Sıradaki Haberi Oku  ISO 13485-2016 Kalite Yönetim Sistemi

GHOSN’DAN AÇIKLAMA

Ghosn’un Japonya’dan sürpriz kaçışına dair iddialar Japonya ve dünya kamuoyunu meşgul ederken, sürece dair açıklama bugün Ghosn’dan geldi. Lübnan’da olduğunu yaptığı açıklama ile teyit eden Ghosn, “Adaletten kaçmadım, adaletsizlikten ve siyasi zulümden kaçtım” ifadelerini kullandı.

Adil olmamakla itham ettiği Japonsistemini eleştiren Ghosn, “Suçluluk varsayımının yapıldığı, ayrımcılığın yaygın olduğu veinsan haklarının reddedildiği, uluslararası hukuk ve sözleşmelerdeki yasal yükümlülüklerin göz ardı edildiği hileli Japonsistemi tarafından daharehin tutulmayacağım” dedi.

Artık medyayla özgürce iletişim kurabileceğini de ekleyen Ghosn, “Önümüzdeki haftaya başlamayı dört gözle bekliyorum” dedi.

İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Japonya’da hakkında yürütülen maddi usulsüzlük soruşturması kapsamında 108 gün tutuklu kaldıktan sonra kefaletle serbest bırakılan Ghosn, “ağırlaştırılmış güven ihlali” ve “gelirinibildirme” iddiaları ile suçlanıyordu. 6 Mart’ta kefaletle serbest bırakılan ve yoğuntedbirleri altındahapsine alınan Ghosn, hakkındaki iddiaları başından beri reddediyordu. Tutukluluğunu politik bir hamle olarak niteleyen Ghosn, asıl amacın onu inşa ettiği küresel ittifakın dışında bırakmak olduğunu savunuyordu.

Sıradaki Haberi Oku  Köye dönmeyi taahhüt eden gençlere, Tarım ve Orman Bakanlığından 100 bin lira hibe desteği

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.