Ekonomi

Okuduğu haberden etkilenen müteahhit, kaz yetiştiricisi oldu

Kütahya‘nın Tavşanlı-Harmancıkyolu yakınında kiraladığı 50 dönümlük araziye 8 ay önce kaz çiftliği kuran Murat Tepeciklioğlu, satın aldığı Linda ırkı yaklaşık bin damızlık kaz ile ilk yılda 15 bin civciv üretmeyi hedefliyor.

Murat Tepeciklioğlu, yaptığı açıklamada, 10 yıldır inşaat sektöründe çalıştığını, geçen yıl daiş olarak farklı bir sektör arayışına girdiğini söyledi.

OKUDUĞU HABERLE YOLA ÇIKTI

İnternette araştırma yaparken okuduğu bir haberde kaz yetiştiriciliğinin iyi gelir getiren bir iş olduğunu öğrendiğini belirten Tepeciklioğlu, “Düşük birile kar marjı yüksek olan bu sektördegöstermeye karar verdik” dedi.

Murat Tepeciklioğlu, kaz üreticiliğine ilgininyıllarda özellikle Doğu Ekspresi ile Kars’a giden yerli turistlerin kaz eti ve yumurtasını tadıp, memleketlerinde de bu lezzetleri aramaya başlamasıyla artış gösterdiğini anlattı.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kanal İstanbulu eleştirenlere Nasreddin Hocalı yanıt

HEDEFİ 2 YILDA 15 BİN CİVCİV ÜRETMEK

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2018 yılı verilerine göre, Kars, Muş, Ardahan ve Çankırı’dan sonra Türkiye’de en çok kaz yetiştirilen 5’inci ilin Kütahya olduğunu dile getiren Tepeciklioğlu, şöyle konuştu:

“Bu bizi daha da heyecanlandırdı. Kütahya merkez ve ilçelerinde geleneksel yöntemlerle yerli kaz yetiştiriciliği yapılıyor. Bubize bu işi Kütahya’da yapabileceğimizi gösterdi. Daha sonra Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kaz çiftliği kuran girişimcilerden dealarak nisan ayında Linda ırkı yaklaşık bin damızlık kaz aldık. 50 dönümlük araziye çiftlik kurduk ve burada yetiştiriciliğe başladık. Aldığımız profesyonel veterinerlik hizmetiyle yumurta ve civciv sezonuna hazırlık yapıyoruz. İnşallah ilk yıl için hedefimiz 15 bin civciv üretmek olacak.”

Sıradaki Haberi Oku  100 Bin Sosyal Konut Projesi için kuralar Şubatta çekilecek

KAZDAN İYİ GELİR EDİLEBİLİYOR

Kazın büyük katma değer sağladığını vurgulayan Murat Tepeciklioğlu, “Kazın sadece eti değil, pazarını oluşturabildikten sonra tüyü, yumurtası, ciğeri, bağırsakları, yağı, gübresi, hatta ayak ve gagalarının dahi çok büyük bir gelir kapısı olduğunu, tüm hayvancılık sektörleri içinde en az masrafa ve en iyi gelire sahip olduğunu gördük” diye konuştu.

Tepeciklioğlu, kaz yetiştiriciliğinde başarı sağlaması halinde inşaat yerine ağırlıklı olarak bu sektördegöstereceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA