Ekonomi

Osmanlı döneminde çizilen ve 50 ili ilgilendiren Karadeniz-Akdeniz yolunun yapım aşamasında sona gelindi

Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz döneminde gündeme gelen ve II. Abdülhamid Han zamanında da projesi çizilen, direkt ve dolaylı olarak yaklaşık 50 ili ilgilendiren Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun yüzde 95’lik kısmı tamamlandı. Yaklaşık 600 kilometre uzunluğundaki yol, Karadeniz Bölgesi’nin ekonomisini deyönde etkileyecek.

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilkdile getirilen ve 2. Abdülhamid Han zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun Ordu etabının yüzde 95’lik kısmı neredeyse tamamlandı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in, Enerji Bakanlığı döneminde başlatılan Karadeniz Akdeniz Yolu, Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, tüm Anadolu’nun ekonomisiniyönde etkileyecek olan asrın projesi sayesinde Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’in ticaret limanı olacak.

50 İLİ İLGİLENDİRİYOR, TOPLAM MALİYETİ 1 MİLYAR TL

Orta ve Doğu Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak olan,bedeli ise yaklaşık 1 milyar TL olan, bünyesinde, yaklaşık 50 direkt ve dolaylı şekilde ilgilendiren proje ile Karadeniz’in kapıları, İç Anadolu ve Akdeniz’e açılacak. Ordu’dan, Akdeniz Bölgesi’ndeki illere kadar ulaşımı kolaylaştıracak olan proje, Rusya, Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelere deüzerindenve ihracatta önemli rol de üstlenecek. Karadeniz’i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’e bağlayacak, Ordu sınırlarında 15 kilometre uzunluğunda 25tip tünel, çok sayıda köprü ve 330 metre uzunluğunda 1viyadük bulunan 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun, 2020 yılının ortalarında tam olarak ulaşıma açılması bekleniyor.

Sıradaki Haberi Oku  80 milyon lira büyük ikramiye çekilişinde son hazırlıklar yapıldı

“KIYI ÜLKELER İLE TİCARET YAPANLARIN GÜZERGAHI OLACAK”

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin,tünellerde kaba inşaatın bittiğini ve iç donanımların kaldığını söyledi. Şuda 5-6 kilometrelik bir alanın tamamlanması gerektiğini ve 2020 yılının ortalarında hizmete açılmasını beklediklerinieden Şahin, “Çokbirkalmadı. İnşallah Karadeniz-Akdeniz Yolu açıldığında Sivas, Kayseri, Hatay İskenderun, Kahramanmaraş, Gaziantep direkt olarak bu yola çok yakınlar. 40vilayetimiz ve 5bölgemiz direkt olarak bu yolu kullanacaklar. Çünkü en kısa yol bu olacak. Karadeniz kenarındaki ülkeler ile işleri olan bütün yatırımcılar artık bu yolu kullanacaklar. Yine bu bölgenin mallarını da Arap dünyasına ve diğer ülkelere indirecek olanyol bu” dedi.

“ORDU’DA LOJİSTİK MERKEZİ OLACAK”

Projenin verimli olacağına inandığını söyleyen Şahin, “Bu yol Ordu’da bizim için lojistik bir merkez olacaktır” diyen OTSO Başkanı Servet Şahin, “Çünkü karayolu var, inşallah demir yolu da gelecek, deniz var, Ünye ilçemizdeki limanın dışında Karadeniz-Akdeniz Yolunun bittiği bölgeye, Ordu bölgesine yakın bir liman istiyoruz. İnşallah o da olursa diğer illerdekiler mallarını satmak için bu bölgeye geleceklerdir. Bizim bölgede bulunan fındık, kivi, çilek ve balımız artık o bölgelere gidecektir ve oraların malları da buraya gelecektir. Karadeniz’in kenarında olan bütün ülkelere dağıtım Ordu’dan olacaktır. Karadeniz’in tam ortası, yaklaşık 650 kilometrelik bir yol. İç tüketimdeki fındık üretimi bu yol sayesinde belki de 200 milyon kilogramı bulabilecek” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Lüks ve ultra lüks otomobil satışlarında rakamlar belli oldu! Geçen sene 20 Ferrari satıldı

“BÖLGEMİZDE BİR EKONOMİ PATLAMASI OLACAKTIR”

Başkan Şahin, Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun ekonomik açıdan olduğu kadar turizm açısından da önemine değinip, bölgede adeta bir ekonomi patlaması olacağınıederek, “Tam Karadeniz’in ortasında, yeşil ve mavi olan bir il. Ordu çok üretenürettiğini değerinde satamayan birkonumunda. İnşallah ürettiklerimiz bu yol sayesinde hakkı ile satacağız. Bölgemizde bir ekonomik patlama olacaktır” diye konuştu.

“CAN SUYU OLACAK”

OTSO Başkanı Servet Şahin, Karadeniz Akdeniz Yolu’nun Ordu için adeta can suyu olacağınıederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Zaten5 yılda bu altyapının bitmesiyle, inşallah limanımız ve demiryolumuz gelirse, TUİK verilerine göre yaşana bilirlik bakımından 59’uncu sıradan 46’ya yükseldik. Ben en5 yıl sonra ilk 30’da olacağız diyorum. Çünkü bu yol bizim içinsuyu olacak. Havalimanı ufkumuzu açtıKaradeniz-Akdeniz Yolu bizi entegre edecektir.”

Sıradaki Haberi Oku  TürkAkım doğal gaz boru hattı yarın açılıyor

Kaynak: İHA