1 sene önce
1 sene önce

Rekabet Kurumundan Google açıklaması: Yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmeli

ABD merkezli teknoloji şirketi Google‘ın Türkiye açıklaması sonrası Rekabet Kurumu’dan yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Google’a günlük idaricezası uygulamaya başlamıştır. Google, Türkiye’ye karşı yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmelidir” ifadelerine yer verildi.

Rekabet Kurumu’ndanile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün (Google), Android işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve Google ileüreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla 09.02.2017 tarihinde Kurulumuzca soruşturma başlatılmıştır.

Bu kapsamdaolarak, Google’ın mobil işletim sistemleri pazarında sahip olduğu tekele yakın pazar gücünü, faaliyette bulunduğu diğer pazarlarda, özellikle de internet arama hizmetleri pazarında, hâkimiyetini korumak veya güçlendirmek amacıyla kötüye kullanıp kullanmadığı hususuna yoğunlaşılmıştır.

Sıradaki Haberi Oku  Memurların 2020 yılı için asgari yemek ücretleri belli oldu

Yürütülen soruşturma sonucunda Google’ınüreticilerine getirdiği yükümlülükleri kullanarak, internet arama hizmeti pazarındaki diğer rakiplerinin ürünlerinin mobil cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlardaarama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobilüreticilerine finansal destek sağladığı tespit edilmiştir

“6 AY SÜRE TANINMIŞTIR”

Bu çerçevede, Google’a 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (Kanun) uyarınca idaricezası verilmiş, ayrıca Kanun kapsamında ihlal sayılan uygulamalaraveripuyumu sağlaması için 6 ay süre tanınmıştır. İlgili süre 06.08.2019 tarihinde sona ermiş ve aynı tarihte Google ilgili sözleşmelerde yaptığı değişiklikleri Rekabet Kurumuna sunmuştur. Google tarafından sunulan değişikliklerin Rekabet Kurulunca değerlendirilmesi neticesinde bu değişikliklerin soruşturma sonucunda tespit edilen ihlalleri ortadan kaldırmada yetersiz kalacağı tespit edildiğinden, Google’a 07.11.2019 tarihinden itibaren Kanun’da öngörülen süreli (günlük) idaricezası uygulanmaya başlanmıştır.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyede de şubesi olan fast food zincirinde çalışanın kalçasını kaşıdığı anlar objektife yansıdı

“YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMELİDİR”

Google’ın soruşturmayauygulamaları Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu nezdinde desoruşturmalaraolmuştur.Rusya Federasyonu Rekabet Otoritesi tarafından yürütülen süreç Google’ın bu uygulamaları sonlandırmaya yönelik taahhütleri neticesinde sonuçlandırılmıştır. Yine, AB Komisyonu yürüttüğü incelemelerde konuyla ilgili olarak rekabet ihlali sonucuna ulaşmış ve Google’a 4,34 milyar eurocezası vermiştir. Bunun yanı sıra, AB Komisyonu tespit ettiği ihlalleri sona erdirmesi için Google’dan Kurulumuz tarafından talep edilen yükümlülüklerden daha kapsamlı adımları atmasını istemiş ve bu talebin gereği Google tarafından yerine getirilmiştir.

Gelinen noktada Google’ın, diğer ülkelerde yaptığı gibi, Kurulumuz kararında yeryükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

NE OLMUŞTU?

Rekabet Kurulu’nca, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılması kararlaştırılmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: İlk kez hareket halindeyken videosu paylaşılan yerli otomobilden bir detay daha! Logosu belli oldu

Eylül 2018’de de, Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Google International LLC’den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ile mobil uygulama ve hizmetlerinin sunumuna ilişkin davranışlarının veüreticileriyle imzaladıkları sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma Google aleyhine sonuçlanmış ve şirkete 93 milyon lira idaricezası verilmişti.

Haksız rekabet gerekçesiyle 93 milyon TL ceza verilen Google, Türkiye’de sunulacak olan yenimodellerinde Google servislerinin yer alamayacağını açıklamıştı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.