1 sene önce
1 sene önce

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş: Yerli otomobil projesinin dünyada ve Türkiyede önü çok açık

Türkiye‘nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), 2022 yılında üretimine başlayacağı yerli otomobil, Gebze‘de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle tanıtıldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, markadan bağımsız şekilde bir Türk vatandaşı olarak bugüne şahit olduğu çokolduğunu belirterek, “Bu anlamda bu projeyi sanki kendim yapmışım gibioldum gerçekten.” diye konuştu.

“SON DERECE ŞIK, ALBENİSİ YÜKSEK”

Aracı sonbeğendiğini vurgulayan Çağdaş, “Ön gösterim aracı tasarım olarak sonşık, albenisi sonyüksek. Bu işlerde araç ekonomisi kadar tasarım ekonomisi de önem taşır. Özellikle talebin ortaya çıkmasında talebin yönetilmesinde bu çok önemlidir. Çok güçlü bir tasarım olduğunu görüyorum hem SUV hem de sedan modelinde.” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜ AÇIK BİR PROJE”

Çağdaş, dünyada artık otomotivin talep yapısının değiştiğini veon yıllık dönemde çok büyük değişimler görüleceğiniederek, şunları kaydetti:

“Dünyada teknolojik anlamda rekabet etmeniz için otomotiv sektöründe ürününüz varsa ve bu alanda rekabet etmeniz gerekiyorsa elektrikli alandan başlamak gerekiyordu. Bugün bu araç bir içten yanmalı motora sahip bir araç olsaydı aynı rahatlıkla konuşamayabilirdim. Bizim gerçekten dünya rekabetinetutabileceğimiz birelektrikli araçlardı. Dolayısıyla burada teknolojinin, yüzde 100 elektrikli araçlar üzerine dizayn ediliyor olması ayrıca beni bir Türk vatandaşı olarak heyecanlandırdı. Projenin dünyada ve Türkiye’de önünün çok açık olacağını düşünüyorum.”

Sıradaki Haberi Oku  Kaplan ve Pars, TSK envanterine teslim edildi

İTO: GERÇEKTEN GURURLUYUZ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise şu songururlu veolduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Gerçekten çok gururluyuz ve kıvançlıyız. Böyle önemli bir projenin hayata geçtiğini görmektenduyuyoruz. Ben aynı zamanda otomotiv sektörünün içinde olan bir insanım. Bu anlamda da Türkiye’nin kendi markasıyla kendi teknolojisiyle bir irade ortaya koyması ve bu konuda ön görülen plana uygunediyor olmasından gerçekten gurur duyduk.”

Avdagiç, görsel ve teknik özellik olarak otomobilin teknik özelliklerinin müşteri memnuniyetini karşılayabilecek nitelikte olduğuna işaret ederek, otomobilin elektrikli olmasının da ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

ASO: TÜRKİYE ŞARTLARINA UYGUN BİR ARAÇ

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin Otomobili’ni çok beğendiğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Hamsinin fiyatı yarı yarıya düştü

Söz konusu otomobilin ilk olarak SUV modelinin piyasaya çıkacağını anımsatan Özdebir, “Hemen biralmak isterim. Dört çeker, gerçekten güzel ve güvenli bir arabaya benziyor, estetik olarak da songüzel.” dedi.

Özdebir, otomobilin hızının 4,5 saniyede 100 kilometreye çıkabildiğini dikkati çekerek, bunun benzinli araçlarda yakalanamayacak bir performans olduğunuetti.

Otomobilin Türkiye’nin şartlarına çok dahabir araç olduğunun altını çizen Özdebir, “Bir sporkadar hızlı. Teknoloji olarak günümüzün ötesinde güzel bir araba. İnşallah hayırlı olur, bir dünya markası olur.” diye konuştu.

TÜSİAD: TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİNİ GİRİŞİMİNİN BAŞARISINI CANDAN KUTLARIM

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Otomobili girişiminin başarısını candan kutlarım. Akıllı teknolojileri veenerjiyi önceliklendiren çalışmaları ülkemiz için sonkıymetli görüyoruz. Hepimizi heyecanlandıran bu girişime emek veren herkesi içtenlikleediyoruz.” ifadelerini kullandı.

DERSİAD: DİĞER SANAYİ DALLARINA DA KATKI SAĞLAYACAKTIR

Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD) Genel Başkanı Mustafa Çınar ise, “Yapılan yenilikçi değişimler sayesinde ülkemiz önemli büyük bir süreçten geçiyor. Gelişmişaltyapısı bulunan ülkemiz için yerliönemli bir adım. Bu adım ülkemizin kalkınmasına ve istihdamına büyük katkı sağlayacak. DERSİAD olarak yüzde 100 yerli veotomobilin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Diyanet, faize bulaşmak istemeyen din görevlileri için çözüm buldu

Türkiye’de otomotiv sektörünün sağladığı katma değer, istihdama katkısı, vergi gelirleri ve birçok sektörde talep yaratıcı durumu ile ekonomik açıdan büyük önem taşıdığını aktaran Çınar, şunları kaydetti:

“Ekonomimizin lokomotifi olan otomotiv sektörü geliştiğinde aynı zamanda diğerdallarını da önemli katkı sağlayacaktır. Ülkemizin sanayi, otomotiv ve lojistik altyapısı için yerliülkemize büyük bir motivasyon ve farklı deneyimler kazandıracaktır. Bunların yanı sıra ülkemizin en önemli sorunlarından istihdama da çare olacak, binlerce kişiye iş imkanı sağlayacaktır. Ülkemizin gelişmesine ivme kazandıracak yerli otomobilin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, başta bu fikrin oluşmasında en önemli etkisi olan Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeğine geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.