Ekonomi

Rusyadan ABDnin TürkAkım ve Kuzey Akım-2ye yaptırım uygulamasına sert tepki: Karşılıksız kalmaz

ABD Maliye Bakanlığı, Rus doğalgazını Avrupalı tüketicilere taşıyacak olan Kuzey Akım-2 ve Türk Akım projelerine yönelik yaptırımların yürürlüğe girdiğiedilmişti. Bu yaptırımla ilgili konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Moskova’nın bu yaptırımlara nasıl yanıt vereceğini konuşmak için henüz erken ancak bu tür adımlar karşılıksız kalmaz. Yaptırımlara nasıl ve neyanıt verileceği Rusya‘nınçıkarlarına göre şekillenecek. Ulusal çıkarlarımıza enzamanda yanıt vereceğiz” dedi.

YAPTIRIMLAR KABUL EDİLEMEZ

Peskov, ABD’nin yaptırımlarının kabul edilemez olduğunu ve bunun projenin tamamlanması önündeoluşturmayacağını umduklarını vurguladı.

“ALLSEAS’IN OLASI İKAMESİ ANALİZ EDİLİYOR”

Kuzey Akım-2’nin borularını döşeyen ve ABD’nin yaptırımları sonrası çalışmalarını askıyaİsviçreli Allseas şirketinin durumunu da değerlendiren Peskov, şirketin ve gemilerinin olası ikamesinin şu anda analiz edildiğini kaydetti.

Sıradaki Haberi Oku  Yerli otomobilde ilk araç 2022de üretilecek

Peskov, bu analizin amacının hattın inşasının tamamlanması olduğunun altını çizdi.

ABD KUZEY AKIN-2 VE TÜRKAKIM’A YAPTIRIM UYGULAMIŞTI

Daha önce ABD Hazine Bakanlığı, Rus doğalgazını Avrupalı tüketicilere taşıyacak olan Kuzey Akım-2 ve Türk Akım projelerine yönelik yaptırımların yürürlüğe girdiğini ve Washington’un boru hatlarının yapımını gerçekleştiren şirketlerden çalışmalarınıdurdurmalarını talep ettiğini açıklamıştı.

ALMANYA, ABD’NİN KARARINI KINAMIŞTI

Almanya hükümeti, yaptırımları ülkenin iç işlerine müdahale olarak niteleyerek ABD’nin yaptırım kararını kınamıştı.

Ancak ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell, Washington’un bu adımını ‘çok Avrupa yanlısı’ olarak nitelemişti. Grenell, 15 AB ülkesinin yanı sıra Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun boru hattından duydukları endişeyi dile getirdiğini ve ABD’den Avrupa’ya enerji sevkiyatının çeşitlendirilmesi için elinden geleni yapmasını istediğini öne sürmüştü.

Sıradaki Haberi Oku  Bir dönem sona eriyor! Oteller artık kimlik fotokopisi almayacak

LAVROV TAMAMLANACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hattın inşasının yaptırımlara rağmen tamamlanacağını vurgulamıştı.

Şu anda hattın 2100 km’lik bölümü inşa edilmiş durumda. Hattın Almanya’ya ulaşması için sadece 300 km kaldı.

Haber Videosu

: Rusya’dan ABD’nin TürkAkım ve Kuzey Akım-2’ye yaptırım uygulamasınatepki: Karşılıksız kalmaz