Ekonomi

Sağlık Bakanlığından 81 ile çok acele yazı: Anestezi ilacının kullanımını durdurun

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), ‘Dormofol’ adlı ilaca satış blokajı getirerekçekme kararı aldı. Kurum Başkanı Hakkı Gürsöz tarafından 9 Ocak günüsağlık müdürlüklerine gönderilen ‘çok acele’ ibareli yazıda, ‘Dormofol yüzde 1 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul’ ve ‘Dormofol yüzde 2 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul’ adlı ürüne satış blokajı uygulandığı bildirildi.

“ACELE DURDURUN” TALİMATI VERİLDİ

Yazıda, söz konusu ilaçlar hakkında inceleme ve analiz sürecinin başlatıldığı bilgisi verilerek, bu ilaçların kullanımının durdurulması talimatı verildi.

Adı geçen ürünlereçekme işleminin de uygulandığı vurgulanan yazıda şöyle denildi: Satış blokajı veçekme işlemi uygulanan partilere ait listeler ekte yer almakta olup,çekme işlemi uygulanan partilerin kullanımının durdurularak ivedilikle iade işlemlerinin yapılması gerektiği, analiz süreci devam eden satış blokajı uygulanmış partilerin ise ivedilikle kullanımdan çekilerek nihai karar verilinceye kadar karantina altında tutulması gerektiği hususunun ilinizde bulunan ve ilgili ürünleri bulundurabilecek tüm sağlık kurum-kuruluşlarına duyurulması, ayrıca kurumumuz resmi internet sitesinde yapılan bu doğrultudaki duyuruların titizlikle takip edilmesinin önem arz ettiği hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Yerli otomobilin bir detayı daha paylaşıldı! Aynalar da gözüktü

“ECZANELERDE SATILMIYOR”

Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin ise çok sık kullanılan bu anestezi ilacın, eczanelerde satışı yapılan bir ürün olmadığını vurguladı. Ertekin, “Bu yazı kliniklere, hastanelere iletildi, oralarda da uygulamasında durdurulmaya gidilmiş durumda” dedi. İlacın ameliyathanelerdeanestezi için kullanılan bir ürün olduğunu, bu nedenle eczanelerde bulunmadığını dile getiren Ertekin, “Sadece hastane alımları içerisinde gerçekleşebiliyor. Serbest eczanelerde bulunabilen veya temin edilip, hastalara iletilebilen bir ürün değil. Bakanlığın toplatılma kararı, tüm hastanelere ulaştırıldı. Olayla ilgili araştırma devam ediyor. O etken maddeye mi bağlı, yoksa sadece o sınıfa ilişkinbir şey miaraştırmalar yapılıyor” diye konuştu.

“PANİK YAPMAYA GEREK YOK”

İlacın çok kullanılananestezi ürünü olduğunu anlatan Ertekin, “Ancak sıkça kullanılan eşdeğer markalar dapiyasada. Hastaneler ürünü direkt üreticiden temin ediyor. Çünkü depolarda da bu ürün yok. Hastaneler ihale usulü ihtiyaçlarını temin ediyor, bu ürün de o kalemler içerisinde kalıyor. Bu tip önlemlerzaman oluyor,çekme ve toplatmalar. Belli serilerden yola çıkılıyor, vakalara göre davranılıyor. Bakanlıkönlemleri net vebir şekilde alabiliyor. Hastalarımızın, vatandaşlarımızın bu konuda panik yapmasına gerek yok” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Forex Yatırımı ve Kripto Para Yatırımı Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisi Daha Mantıklıdır?

Kaynak: DHA