1 sene önce
1 sene önce

Samsung Türkiyeye yeni cep telefonu getirmeyecek iddiası

Rekabet Kurumu ile Google arasındaki anlaşmazlık sonucu Android lisansının iptal edilmesinin ardından Samsung‘un Türkiye‘ye yenisevkıyatını durdurduğu belirtildi. Şirketin 16 Aralık (dün) itibariyle Türkiye’ye telefon modellerini getirmeyeceği öğrenildi. Samsung’dan konuyla ilgili detaylı bir açıklama bekleniyor.

Samsung’un bu kararı almasının ardında yatan en önemliAndroid lisansının Türkiye’de iptal edilmesi. Bu da Google Play Storetüm Google servislerinin kullanım dışı kalması anlamına geliyor. Samsung’un da bu şartlarda Türkiye’ye yeni telefon getirmemeyi planladığı iddia ediliyor.

SAMSUNG HENÜZ AÇIKLAMA YAPMADI

Tüm bu gelişmelere karşın Samsung’tan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak ilerleyen saatlerde Samsung’un global kanadından konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Rekabet kurumuyla Google’ın arasında yaşanan anlaşmazlık, Google’ın Android lisansını Türkiye’de iptal etmesine yol açtı. Google’dan konuyla ilgili yapılanaçıklamada şu satırlara yer verildi:

“2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldansüre çalıştıktan sonra Ağustos ayındaRekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterinceolmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarlagösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ileçalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Androidmodellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yenimodellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırdamodellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ileçalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Atiyenin çekildiği Göbeklitepe, National Geographicnin 2020nin en iyileri listesinde

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.