1 sene önce
1 sene önce

Samsungdan Türkiyeden çekiliyor iddialarına yanıt: Ticari faaliyetlerimiz sürdürüyoruz

Samsung, Rekabet Kurumu’yla anlaşamayan Google‘ın Türkiye‘de Android lisansını iptal etmesiyleTürkiye pazarına yeni telefon getirmeyeceği ve telefon sevkiyatınıdüzeltilene kadar durduracağı iddia edilmişti. Bu iddialarla ilgili açıklama yapan Samsung, “2020’de çıkacak yeni Galaxy ürünleri ile ilgili Türkiye’deki lansman çalışmalarımıza ve planlamalarımıza devam ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

“TİCARİ FAALİYETLERİMİZ SÜRDÜRÜYORUZ”

Samsung’dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Samsung Electronics olarakgösterdiğimiz tüm ülkelerin yasalarına göre ticari faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Türkiye’de Rekabet Kurumu’nun Google’ın faaliyetleri ile ilgili aldığı kararı ve bununla ilgili süreçleri yakından takip ediyoruz. 2020’de çıkacak yeni Galaxy ürünleri ile ilgili Türkiye’deki lansman çalışmalarımıza ve planlamalarımıza devam ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. Rekabet Kurumu tarafından yürütülen süreçle ilgili gelişmelere göre kullanıcılarımızı ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Rekabet kurumuyla Google’ın arasında yaşanan anlaşmazlık, Google’ın Android lisansını Türkiye’de iptal etmesine yol açtı. Google’dan konuyla ilgili yapılanaçıklamada şu satırlara yer verildi:

Sıradaki Haberi Oku  İBBden yılbaşı gecesi tedbirleri! Metro sabaha kadar hizmet verecek

“2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Türk Medya, Star ve Güneş gazetelerini kapatıyor

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldansüre çalıştıktan sonra Ağustos ayındaRekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterinceolmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarlagösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Sıradaki Haberi Oku  CHPli Başkan, Bu kadar borç varken binemem diyerek makam aracını satılığa çıkardı

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ileçalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Androidmodellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yenimodellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırdamodellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ileçalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

Haber Videosu

: Samsung’dan “Türkiye’den çekiliyor” iddialarına yanıt: Ticari faaliyetlerimiz sürdürüyoruz

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.