1 sene önce
1 sene önce

Şehir şehir gezen çift, kalaycılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Bakır kapları, harlı ateşte kumlama yapıp pudralayarak temizleyen kalay ustası Cengiz Dirikurt (37) ve eşi Nurten Dirikurt (36), kaybolmaya yüz tutan mesleklerini büyük bir aşkla sürdürüyor. Yalova‘dan yola çıkıp dede meslekleri kalaycılığı yapmak için şehir şehir gezen Dirikurt çiftinin,durağı Sinop oldu. Çift, sokak aralarında kurdukları tezgahta,ve iş yerlerinden aldıkları bakır tencere, tepsi, cezve ile tabakları, kalay yöntemiyle temizliyor. El ele verip, mesleklerini sürdürerek geçimlerini sağlayan çiftin, özverili çalışması, görenlerin de beğenisi kazanıyor.

“EN AZ 30 YIL DAHA DEVAM EDER”

Kalaycılıkta dördüncü kuşak olduğunueden Cengiz Dirikurt, “Budede mesleği ve büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Bizden sonra kimse bu işi yapmaz. Sinop’a geldik, yoğun ilgiyle karşılaştık. Teşekkür ederiz. Kalaycılık bizim için ölmedi. En az 30 yıl daha devam eder. Birçok şehre gidiyoruz, ekmeğimizi çıkartıyoruz. Vatandaşlar bize yoğungösteriyor” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Ruhaniden Türkiyeye petrol çağrısı: Esed rejimi ile işbirliği yapılmalı

“BİRÇOK ŞEHRE GİDİYORUZ”

Dedelerinden miras kalan mesleği yaptıkları için çokolduklarınıeden Nurten Dirikurt ise “Yalova’dan geliyoruz, birçok şehre gidiyoruz. Belli başlı köylerimiz var, sezonluk olarak oralara da gidiyoruz” diye konuştu.

“HEM ŞAŞIRDIM HEM DE MUTLU OLDUM”

Dedesinden kalma eşyaları kalaylatan Sinoplu Halit Çakır, sokakta kalaycıları görünce hem şaşırdığını hem deolduğunu belirtti. Çakır, “Dedemden kalma çorba tasımız ve cezvemiz vardı. Kalay ustalarını görüncekalaylattım. Ustamızın ellerine sağlık, bu mesleğin ölmediğini görmek bizi deetti” dedi.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.