1 sene önce
1 sene önce

Sıfır aldığı araba kabusu oldu! Yargıtaydan gelen kararla büyük sevinç yaşadı

Yargıtay, Tüketici Mahkemesi’nin talep edilen bilirkişi raporunda, aracın ‘ayıplı’ olduğunun tespitine ve İstinaf Mahkemesi’nce de bayinin 113 bin 394 TL’yi tüketiciyeverilmesi yönündeki kararını onadı. Kararın emsal niteliği taşıdığını belirten Şahin, “Bir sürü sıkıntı yaşadık, artık yerli otomobilimiz çıkıyor. İade edilecek parayla, yerlialmak istiyorum” dedi.

SIFIR ARABADA GÖÇÜK ÇIKTI

Kentte bir restoran işleten Cengiz Şahin, Trabzon’da bir galeriden, 2017 yılında 113 bin 394 lira karşılığında 61 VH 717 plakalı sıfır kilometre Japon devfirmaların birine ait aracı satın aldı. Otomobilinkapısının üst noktasındaki kaportasında göçükler olduğunueden Şahin, durumu satın aldığı bayiye anlattı. Bayi yetkilileriyle yaptığı görüşmelerdenyanıtŞahin, avukatı Bünyamin Bayram aracılığıyla Japon otomobili satan bayi aleyhine ‘ayıplı malin iadesi’ davası açtı.

Sıradaki Haberi Oku  Bulgar şirketi Bulgargaz, TürkAkım doğalgaz boru hattından gaz almaya başladığını açıkladı

Trabzon Tüketici Mahkemesi’nde görülen davada talep edilen bilirkişi heyeti, hazırladığı raporda araç sahibi Şahin’i haklı bulup, otomobilde gözle görülür ayıpların olduğunu ve bu ayıpların kullanım hatasından kaynaklanmadığı yönünde tespitlerde bulundu.

PARA İADESİ KARARI ÇIKTI

Tüketici Mahkemesi, aracın satışını yapan yetkili bayiinin, davacıya 113 bin 394 TL’nin iadesine hükmetti. Mahkemenin kararını temyiz etmesinin ardından Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 5’inci Hukuk Dairesi de, dosyayı detaylı inceledi. Yerel mahkemenin kararını onayan hukuk dairesi, “Sıfır kilometre ‘ayıplı’ araç satan bayinin bu sorumluluğu alması gerekir” gerekçesiyle, otomobilin 2017’teki satış bedeli 113 bin 394 liranın mağdura iade edilmesine karar verdi.satıcısı şirket yetkilileri, karara itirazda bulunup, Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin kaya kamyonu Deve seri üretime hazırlanıyor

YARGITAY KARARI ONADI

Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi, tüketici Cengiz Şahin’i haklı bularak,mahkeme ve Samsun Bölge Adliye Mahkemesi’nin aracın ayıplı olduğunun tespitine ve bahsebayinin 113 bin 394 TL’yi tüketiciyeverilmesi yönündeki kararını onadı. Karara göre, otomobili satan bayi, aracın parasını davacıya iade edecek.

İADE PARASIYLA YERLİ OTOMOBİL ALACAK

Kararın emsal niteliği taşıdığını belirten Cengiz Şahin de, otomobili 3 yıl önce sıfır kilometre olarak aldığı belirterek, “Kısa bir süre sonra otomobilin ‘C’ sütununda göçükler meydana gelmeye başladı. Bu konuda birçok kişi mağdurdu. Biz de bunu yargıya taşıdık, iyi ki de taşımışız. Yargıdan beklediğimiz sonuç da geldi, bizi haklı buldular. Sonuçlanan mahkemenin ardından paramızı alacağız. Avrupa otomobilden canım yandı. Fabrikasyon hatası çıktı. Bunun da arkasında durmadılar, sıkıntı yaşadık. Şimdi ise yerli otomobilimiz çıkıyor. Tanıtımını izledik, çok da beğendik. İade edilecekile yerlialmak istiyorum. İnşallah kısa sürede piyasaya sürülür. Biz de yerli otomobilimize yatırımımızı yaparız, kendi malımızı kullanırız” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Kızı için bu kez kırık elbise dolabından tekne yaptı

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.