2 sene önce
2 sene önce

Sigarada tek paket uygulaması başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle “tütün mamullerinde düz ve standart paket” uygulamasına bugün geçildi. Yarından itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek. Bir aylık süreçte, yani 5 Ocak’a kadar yeni paketlerle üretim yapılacağı gibipaketlerin piyasadaki satışı devam edecek. 5 Ocak 2020 itibari ile ise sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak.

Düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Yeni düzenleme ile tütün mamulleri paketlerin rengi, “Pantone 448 C Mat” bitişlirenk olarak belirlendi. Marka, ayırt edici ibare ve diğerbilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı.

Sigara yasağından dolayı paketler buzlandırılarak verilmiştir

UYARI ALANI YÜZDE 65’TEN YÜZDE 85’E ÇIKARILDI

Tek tip verenk olacak paketler üzerindeki birleşik (resimli) sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı, resimli uyarı paketin ön yüzeyi yanı sırayüzeyine de konuldu. 14 yeni birleşik (resimli) sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de birleşik (resimli) sağlık uyarıları içerisinde yer”ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI” mesajı olacak.

Sıradaki Haberi Oku  2020de enerji kimlik belgesi olmayan yapılarda alım-satım ve kiralama yapılamayacak

Yeni düzenleme ile tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigarillo paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibarerenkle yazılacak. Üretim tarihi ve üretim kodlama bilgileri,zeminerenkte yazılacak.

Ayrıca yeni paketlerde,yüzey alanlarının yüzde 50’sini kaplayanuyarı ve bilgi mesajı yer alıyor. Paketlerde, “Sigara içmek öldürür-hemen bırakın”uyarısı ile “Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’tenmadde içerir” bilgi mesajı bulunacak.

Halihazırdasigara paketlerininyüzeyinin birinde yüzde 10’unu kaplayan zifir, nikotin ve karbon monoksit bırakım değerlerine ilişkin bilgilendirme kaldırıldı, paketler üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” şeklinde değiştirildi.

Sıradaki Haberi Oku  Her gün yarım saatini ayırarak yılda 120 bin TL kazanıyor

14 YENİ MESAJ VE RESİM

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla14 ayrı yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak. Resimli uyarılarda yerifadelerden bazıları şöyle:

– Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.

– Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığaolur.

– Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.

– Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşiteolmaktadır.

– Sigara en büyük inme nedenidir.

– Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.

– Sigara içmek ayakta kangreneolur.

Sıradaki Haberi Oku  Vatandaştan Erdoğana çağrı: Kanal İstanbul için hesap numarası açılsın, destek olalım

– Sigara içenler genç yaşta ölür.

DÜNYADA DÜZ PAKET UYGULAMASI

Dünyada Fransa, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden sonra Türkiye de düz ve standart paket uygulamasına geçmiş olacak.

TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDAKİ FARKLAR

– Düz ve standart paket uygulamasına Türkiye’de tüm tütün mamulleri kategorilerinde geçiliyorken, Avrupa’da sadece sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamulleri kategorilerinde geçildi.

– Türkiye’de Birleşik Sağlık Uyarılarının kapladığıyüzde 85, Avrupa’da ise yüzde 65 oranında uygulanmaktadır.

– Türkiye’de düz paketlerde marka ve ayırt edici ibare (çeşit adı) dış ambalajın sadece bir yüzeyinde bir yerde yazılırken, Avrupa’da ise dış ambalajın üç yüzeyinde bir yerde yazılmaktadır.

Haber Videosu

: Sigarada ‘tek paket’ uygulaması başladı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.