1 sene önce
1 sene önce

Simit Sarayından Ziraat Bankası açıklaması: Yapılan görüşmeler sonucu bir ortaklık olmadı

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, “Simit Sarayı, Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’na belirli orandadevri için yürütülen görüşmeler ile ilgili Rekabet Kurumu’na bildirimde bulunmuştur. Ancak gelinen aşamada bir ortaklık söz konusu olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Kavukcu yazılı açıklamasında, günümüzde şirket büyütmek için girişim sermayesi ortaklıklarının en önemli yollardan biri olduğunu ve Simit Sarayı’nın ön koşulunun herağırlık hisselerinin ve markanın yerli kalması olduğunu dile getirdi.

“ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kavukcu, Simit Sarayı’nın Türkiyedünyanın 25 ülkesinde yatırımlarına devam ettiğiniederek, “Simit Sarayı 2020 yılında da her yıl olduğu gibi büyümeye, üretmeye devam edecek ve sağladığı istihdamla yüzlerce iş ortağıylaülke ekonomisi için katma değer yaratmayı sürdürecektir. 2020 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi büyümesini, sağladığı istihdamı ve yüzlerce iş ortağıylakatma değer sağlamayı sürdürecektir. Sadece anlaşması yapılmış olan 150 mağaza kısa sürede faaliyete başlayacak ve yeni anlaşmalar eklenecektir. Simit Sarayı sadeceüç yılda 163 milyon dolargerçekleştirmiş ve TİM Hizmet ihracatı sıralamasında hep ilk 3 sırada yer almıştır” bilgilerini paylaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Bakan Selçuk: Asgari ücret için gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız

“GELİNEN AŞAMADA BİR ORTAKLIK SÖZ KONUSU OLMAMIŞTIR”

Simit Sarayı’nın 2018 yılı bağımsız denetçi raporuna göre oluşturduğu cironun 1,1 milyar TL olarak belirlendiğini aktaran Kavukcu, şunları kaydetti:

“Bu ölçekteki bir marka, öz kaynaklarıyla büyümesinin yanı sıra, oluşturduğu katma değer ve kredibilite göz önünde bulundurulduğunda, büyüme potansiyelini değerlendirmek üzere banka finansman desteği almıştır. Ancak bu rakam, basında çıkan haberlerin çok daha altında, bu ölçekteki bir şirket için makul seviyelerde olmuştur. Simit Sarayı bugüne kadar yasal kriterlerinverdiği, ülkemiz için marka değeri oluşturan şirketlere verilen Turquality kapsamında, 25 ülkeye yaptığımız yatırımlar için,6 yılda23 milyon 237 bin 608 TL’lik destek almıştır. Bugüne kadar birçok yabancı devlet fonu başta olmak üzere yerli/yabancı fondan teklifSimit Sarayı’nın ön koşulu markanın yerli kalması olmuştur. Bu kapsamda Simit Sarayı tarafından, Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’na belirli orandadevri için yürütülen görüşmeler ile ilgili olarak Rekabet Kurumu’na bildirimde bulunulmuştur. Ancak gelinen aşamada bir ortaklık söz konusu olmamıştır. Günümüzde, tüm dünya markalarının şirketlerini büyütmek için yaptığı girişim sermayesi ortaklıkları oldukça normaldir.”

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin en büyük kozmetik firmalarından Tekin Acar Cosmetics iflas etti

“ŞİRKETİMİZİN 500 MİLYON DOLAR BORCU YOKTUR”

Kavukcu, şunları kaydetti:

“Daha önce deettiğim gibi, şirketimizin 500 milyon dolar borcu yoktur. Bütün bankalara olan nakdi ve gayri nakdi borcumuz bu bahsi geçen rakamın üçte biri bile değildir. Kaldı ki; bugün global ölçekteki bütün şirketlerin yatırımdan kaynaklı borçları olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Simit Sarayı, şu anda imzalı franchise adayları ile5 yıl içerisinde bin mağazaya ulaşacaktır. Simit Sarayı Türkiye’nin ihracata dayalı kalkınma stratejisinin önemli bir parçası olmaya devam edecektir. 2019’ungünlerinde yaşadığımız bu süreçte bize destek olan binlerce çalışanımıza, iş ortaklarımıza ve tedarikçilerimize teşekkür2020 yılının ülkemiz ve tüm dünya için barış, sağlık ve huzur getirmesini temenni ederiz.”

Sıradaki Haberi Oku  CHPli Başkan, Bu kadar borç varken binemem diyerek makam aracını satılığa çıkardı

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.