Kamuoyunda tartışma yaratan Ziraat Bankası‘nın Simit Sarayı’nı almak için Rekabet Kurumu’na başvurmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorulmuştu. Erdoğan, “Benim bunu tasvip etmem mümkün değil. Geçmiştebankalarının görev zararı olayları sebebiyle nasıl battığını hatırlayın” demişti. Ziraat Bankası’yla ilgili yeni bir iddia ortaya çıktı. Bankanın, Dünya Göz Hastanesi’ndensatın alacağı yönünde iddia ortaya çıktı.

“HASTANENİN BORCUNU TEMİZLEYECEKLER”

Sözcü’den Serpil Yılmaz’ın kaleme aldığı yazısında Ziraat Bankasıyla ilgili yeni bir iddia ortaya çıktı. Serpil Yılmaz’ın yazısı şu şekilde; Simit Sarayı’ndan sonra gözler Dünya Göz Hastanesi’ne çevrildi. Ziraat GSYO, Dünya Göz Hastanesi’nin Ziraat Bankası’na olan, 200 milyon dolarlık kredi borcunu temizleyip karşılığındasatın alacak. Eray Kapıcıoğlu’nun yönetim kurulu başkanı olduğu Dünya Göz Hastanesi’nin çeşitli bankalara olan 200 milyon dolarlık kredi borcu yapılandırıldı. Hepsi Ziraat Bankası’na yüklendi. 2009 yılında 300 milyon doların üzerinde yatırımla Ankara’da en lüks hastanesini açtı. 15 bin kapalı alanı olan 18 katlı binanın mülkü Ziraat Bankası’na geçti.

Sıradaki Haberi Oku  Doğu Akdenizde dengeler değişti, Rum Kesimi İsraile sığındı: Hemen imzalayalım

ERDOĞAN NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensubunun, “Kamuoyundaki bir tartışma da Ziraat Bankası’nın, Simit Sarayı’nı almak için Rekabet Kurumu’na başvurması. Buna yönelik eleştirilere yaklaşımınız nedir?” şeklinde yönelttiği soruya, “Bunu duyduğum andamüdürümüzü aradım. Genel müdürümüz, ‘Birgündeme geldiböyle bir şeyi şu anda düşünmüyoruz. Zaten Ziraat Bankası değil, Ziraat Bankası’nın girişim sermayesi şirketi… O tablo şu anda bu seyirde” şeklindeverdi.

NE OLMUŞTU?

Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, ekonomik olarakgünler geçiren Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu’na başvuruda bulunmuştu.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yeraçıklamaya göre, işlem kapsamındahissedarlar arasında yapılacakdevirleri ile Simit Sarayı sermayesini temsil eden payların yaklaşık 20,7 milyon adedi Kavukçu Yapı tarafından Ziraat Girişim Sermayesi’ne devredilecek.

Sıradaki Haberi Oku  7 il 9 sahada petrol aranması için Bakanlık ruhsat verdi