1 sene önce
1 sene önce

Sinan Aygünün Mansur Yavaşla ilgili rüşvet iddialarını araştırmak üzere müfettiş görevlendirildi

Eski CHP Milletvekili ve iş adamı Aygün’ün, Yavaş ile CHP’li 3 belediye meclis üyesi hakkında, Eskişehir yolundaki “Togo Kuleleri” olarak adlandırılan inşaatının 16 Aralık’ta mühürlenmesinin ardından bulunduğu suç duyurusunda ortaya attığı iddialar ve sonrasındaki açıklamaları İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bakanlık, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş hakkında Aygün tarafından ortaya atılan iddiaları araştırmak üzere bir mülkiye müfettişi görevlendirdi.

SİNAN AYGÜN, YAVAŞ VE EKİBİNİN KENDİSİNDEN RÜŞVET İSTEDİĞİNİ İDDİA ETMİŞTİ

Eski CHP Milletvekili ve eski ATO Başkanı Aygün, Yavaş ile CHP’li 3 belediye meclis üyesi ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Yavaş ve ekibinin, Mimarlar Odasına açılan davayı ancak kendilerine 25 milyon lira verilirse bir üst mahkemeye taşıyacakları,halde inşaatını yıkacakları tehdidiyle karşılaştığını iddia etmişti. Aygün, istenen parayı vermeyince inşaatının kaçak muamelesi gördüğünü öne sürmüştü.

BELEDİYE İDDİALARA YANIT VERMİŞTİ

Aygün’ün iddialarına yanıt olarak belediyeden yapılan açıklamada, bölgemahkemesi kararının yerine getirilmesinin bir suç olarak gösterilmeye çalışıldığı belirtilmişti. “Togo Kuleleri”nde kat ve yoğunluk artışını sağlayan 2016’dakideğişikliğinin iptal edildiği belirtilen açıklamada, mahkeme kararında “Togo Kulelerine sağlanan fazladan inşaat yapma avantajınınmevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve üst ölçekli plan hükümlerine aykırı olduğunun tespit edildiğinin” kaydedildiğiedilmişti. Açıklamada, Aygün’ün mahkeme kararının geçmiş dönemde uygulanmaması nedeniyle yaklaşık 570 milyon lira civarında haksızelde ettiği de öne sürülmüştü.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbulda 4 bin 500 et ve et ürünleri işletmesi sağlığa uygunsuz bulundu

MANSUR YAVAŞ, “BİR KUMPASIN PEŞİNDELER” DEMİŞTİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise Sinan Aygün‘den 25 milyon lira istediği yönündeki iddialara TELE 1’de şöyle yanıt vermişti: “Sinan Aygün’e verilen inşaat izninin değişmesiyle yeni ekler yapmasına, yeni kazanımlar yapmasınasağlanıyor. 30 bin metrekare olması gereken yer 120 bin metrekareye çıkıyor. 95 bin fazlayı 7 bin ila 10 bin arası çarparsanız kazanılan rant ortaya çıkar. Bu yapılan yer içinyapılmamış, hastane yok. Bir konuşmada (belediye meclis üyelerini kastederek) ‘Okul ne kadara olur?’ diyorlar. 1-2 milyon mu diye soruyorlar. Karşıdaki kişi ‘Olur mu 25 milyon falandır’ diyor. 25 milyon işi oradan çıkıyor. Savcıya verilen dilekçede bendenistediler demiş. Rüşvet dememiş. Okul yap demekistemek midir? Üstelik beni de görmemiş. Olayla alakam bile yok. Bir kumpasın peşindeler, seçim öncesi yaşadık bunları. Parsel parsel Ankara’yı satanların hepsinden hesap soracağım.”

Sıradaki Haberi Oku  Tapu ve Kadastrodan Kanal İstanbul açıklaması: Tapu sorgulamalarına kısıtlama gelmiyor, aksine belediyelerin yetkileri genişliyor

Sinan Aygün

NE OLMUŞTU?

CHP eski Milletvekili ve Ankara Ticaret Odası eski Başkanı iş insanı Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve 8 belediye meclis üyesi hakkında, kendisinden 25 milyon lira rüşvet istendiği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılığa Sinan Aygün’ün avukatı Ahmet Özgür Özgümüş tarafından verilen şikâyet dilekçesine göre; iş adamı Sinan Aygün’ün Ankara Mustafa Kemal Mahallesi’nde inşaatına devam edilen TOGO Kule’ye ilişkin TMMOB Mimarlar Odası tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine dava açıldı.

25 MİLYON LİRA RÜŞVET İDDİASI

İş adamı Sinan Aygün davaya Ankara Büyükşehir Belediyesi yanında müdahil oldu. Ancak dava TMMOB lehine sonuçlandı. İddiaya göre, Danıştay’ın pek çok kararına açıkça aykırı olan kararın bir üst mahkemeye taşınması için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başvuru yapmasını bekleyen Aygün, Mansur Yavaş ve ekibinin davayı ancak kendilerine 25 milyon lira verilirse bir üst mahkemeye taşıyacakları,halde milyonlarca dolar yatırım yaptığı inşaatlarını yıkacakları tehdidi ile karşılaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret rakamına muhalefet partilerinden ilk tepki: Kabul edilemez

Sabah’ta yerhabere göre, Mansur Yavaş’ın eski CHPSinan Aygün’ün davasını bir üstyoluna taşıması yasal zorunluluk iken Aygün’ün durumunu fırsata çevirip kendisine 25 milyon lira vermemesi halinde mahkeme kararına itiraz etmeyeceğini söylediği ileri sürüldü. Aygün tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.