Ekonomi

Son dakika: Bakan Dönmez: Kapanan santrallerin üretim gücünü karşılayacak rezerv kapasitemiz mevcut

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da düzenledikleri basın toplantısında gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundular.

“BUNU KARŞILAYACAK REZERV KAPASİTEMİZ MEVCUT”

Bakan Dönmez burada yaptığı konuşmada, kapanan santrallerin ortalama saatlik üretim gücü 1883 megavat olduğunu belirterek, “Bunu karşılayacak kadar rezerv kapasitemiz mevcut” ifadesini kullandı.

Bakan Dönmez, “Devlet olarak çevre uyumu konusunda tesislerin gecikmelerine şahit olursak inisiyatif almaktan çekinmeyeceğiz. 100 milyon dolarlık çevreyeyükümlülüğü söz konusu. Sadece baca gazı değil onarım izleme üniteleri yapılması, kül atıklarının depolanması gibi birçok husus var. Kapatılan termik santrallerdeki çalışanların haklarının takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“5 TERMİK SANTRAL TAMAMEN, 1’İ KISMEN KAPATILDI”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, Çevre Kanunu’nu gereği 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  Ucuz ekmek sattığı için davalık olan esnaf, hukuk mücadelesini kazandı! Yeni yılda da ekmeği zamsız satacak

Bakan Kurum, incelenen 7 termik santralden 4’üne geçicibelgesi verildiğini, 3 santralin iseçevre izinlerini aldığını bildirdi.

SOMA TERMİK SANTRALİ’NİN 4 ÜNİTESİ KIŞ BOYUNCA ÇALIŞACAK

Soma Termik Santralinin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edileceğini duyuran Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır” dedi.

4 SANTRALE GEÇİCİ FAALİYET BELGESİ VERİLDİ

Kapatılan termik santrallerin yönetimlerinin,çevresel yatırımları tamamlamadıkları sürece faaliyete geçmelerineverilmeyeceğini belirten Kurum, “Geçicibelgesi verdiğimiz santraller Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Kahramanmaraş Afşin B ve Ankara Çayırhan termik santralleridir. Mevzuat gereğince 6 ay içerisinde çevreve lisans belgesi için Bakanlığımıza başvuru yapmak durumundalar” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Kimlikleri yenileme süresi yıl sonunda bitiyor mu? Beklenen açıklama geldi

Bakan Kurum, “Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santralleri çevre mevzuatı kapsamında çevre izinlerini almışlardır” dedi.

Haber Videosu

: Son dakika: Bakan Dönmez: Kapanan santrallerin üretim gücünü karşılayacak rezerv kapasitemiz