1 sene önce
1 sene önce

Son Dakika: Bakan Kurumdan Ekrem İmamoğluna Kanal İstanbul yanıtı: İBBnin tek taraflı protokolden çekilme hakkı yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da, “Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı” hakkında açıklamalarda bulundu. Kurum ayrıca, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun, “Kanal İstanbul İşbirliği protokolünden çekiliyoruz” açıklamasına yanıt verdi. “İBB’nintaraflı protokolden çekilme hakkı yok” ifadelerini kullanan Kurum, İstanbul Projesi’nde arsa rantına aslavermeyeceklerini de dile getirdi.

ÖRNEK İKİ AKILLI ŞEHİR

Kanal İstanbul Projesi’nin içeriği hakkında bilgi veren Kurum, “Kanal İstanbul’un iki yakasında kuracağımız şehri; akıllı mahalle, akıllı şehir konseptine göre dizayn edeceğiz. Bu anlamda Kanal İstanbul projesiyle İstanbul’a trafik, sosyal donatı ve yeşil alanlarıylaaldıracak örnek iki akıllı şehri milletimize armağan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“İBB’NİN ÇEKİLME HAKKI YOK”

Bakan Kurum, projeye karşı çıkan vetaraflı olarak projeden çekildiklerini açıklayan Ekrem İmamoğlu’na yanıt olarak, “İBB’nin projedentaraflı çekilme hakkı yok’ dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Bakanlık tek tek açıkladı! İşte gıdada hile yapan firmalar ve ürünleri

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili önceki yönetimin imzaladığı protokolden çekileceklerini dile getiren İmamoğlu, “Neyin ihalesini yapıyorsun, hangi ÇED raporundan bahsediyorsun? Bizden önceki yönetimin imzası bulunan Kanal İstanbul İşbirliği protokolünden çekiliyoruz. Ocak’ın ilk haftasından Kanal İstanbul Çalıştayı’nı yapacağız. Sahada araştırmalarımızsüreci devam eden.Bu konuyla ilgili yetişirse çarşamba günü açıklama yapabiliriz. Mevcutta yürüyen iş ve işlemler var. İhbar olduğunda takip ettiğimiz işler var. Bu konularda birçok suç duyurusunda bulunuldu. İBB olarak kurumsal olarak yapılmış işlerle ilgili nasıl suç duyurusunda bulunabiliriz şeklinde bir çalışma olmadı. Bazı konularda belediye, bazı konulardayetkili. Daha büyük uyuma ve işbirliğine ihtiyacımız var. Bu konudaki uyumluluk süreci ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bürokratik baskı olduğu ortada. Bize kanunda yetki verilmesine rağmen genelge nedeniyle yapamıyoruz. Ama ben baskı hissetmiyorum. Baskı falan hiç umurumda değil. İBB önerir, bakan onaylar. Neden onaylamıyorsunuz? Tüy gibi hafif hissediyorum kendimi 16 milyon arkamızda” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Fabrikasının çatısına güneş enerjisi santrali kurdu, ayda 100 bin lira kazanıyor

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.