1 sene önce
1 sene önce

Son Dakika: CHPli belediyelerde net asgari ücret 2.500 TLye yükseltiliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkez’de toplandı. Kılıçdaroğlu, “CHP’li belediyelerde asgari ücret net 2 bin 500 lira olacak” açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

”Sorunları çözme iddiasında olankurumunun belirli bir çalışma veiçinde yapması gerekir. Türkiye’de 17 bitiren birparti yönetimi var. Demokrasisiyi getirme gibi bir sözü vardı. AB’ye tam üyelik gibi bir sözü vardı. Hatta bu sözlere ben de destek verdim. Bu 17 yıllık sürede istedikleri gibiçıkardılar istediklerini yaptılar. Yine bu süre içerisinde yargıya da müdahale ettiler. Siyasi otoritenin birunsuru haline geldi yargı. Bir süre sonra yaptıklarından kendileri şikayetçi olmaya başladılar. Veadam olarak yönetimin başına oturdu. Bu sürece baktığımızda, 17 yıllık bir iktidarın Türkiye’nin hiçbirsorununa çözüm üretmediğini görüyoruz. Çözüm üretmedikleri gibi sorunları daha da derinleştirdiler. Sorunsorunun nasıl çözüleceğini de bizim anlatmamız lazım. Vatandaşın yüzü CHP’ye dönmüş durumda bizim çözüm üretmemiz gerekiyor.

“KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOK”

Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yok. Devleti yönetenler ise bunu deyince kızarlar. Kişiler haklarını aramak için yargıya başvurduklarındasaraya bakıyorsa orada bir sıkıntı vardır. Demokrasinin olmadığı yerde birikim de çözüm de beklemiyoruz.

“BORÇLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ KURMAK ZORUNDA KALDILAR”

Ekonomi de tam bir felaket var. Mutfakta yangın var. 17yılda yöneteceksiniz Türkiye üretecek diyeceksiniz ve milyonlarca işsiz yaratacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir insanın işsizlik nedeniyle kendini yaktığı görülmemiştir. Ama biz de görüldü. Bunlar ise kendi içimizde yaşadıklarımız. Bizim ekonomimiz Londra’daki bir avuç tefeciye emanet. Cumhuriyet’in bütün eserleri sattılar. En büyük borçlanmalarını yaptılar. Tefecilere devlet eliyle 174 milyar 313 milyon dolar ödedik. 17 yıl sonra Borçlar Genel Müdürlüğü’nü kurmak zorunda kaldılar.

Sıradaki Haberi Oku  Cübbeli Ahmet TOKİ fetvası nedeniyle Diyaneti topa tuttu: Meramını anlatamıyor

“DEVLET OKULLARINA GÜVENMİYORLAR”

Eğitimde bilimi unutan bir ülke konumuna geldik. Eğitimin bir sınıf atlama aracı olduğunu artık herkesin bilmesi lazım. Özel okullarda patlamaçünkü devlet okullarına güvenmiyorlar. Boğazından kesiyorlar özel okula çocuklarını gönderebilmek için.

“DIŞ POLİTİKADA İKTİDAR MUHALEFET OLMAZ”

Dış politikanın ülkenin çıkarlarına göre inşa edilmesi gerekir. Dış politikada iktidar muhalefet olmaz. Dışişleri Bakanlığı’nı tamamendışı bırakırsanız farklı bir tablo ile karşılaşırsınız. Mısır, Suriye, Libya politikasıbir sorun. Dışverdiğimiz önerileri kabul etmiyorlar.

4 ELEŞTİRİ

-Suriye ile görüşün dedik. Dinlemediler. Ama Rusya aldı Moskova’da aynı masaya oturttu. Ama bizi değil Putin’i dinlediler. Türkiye’nin itibarı nerede? Putin’in talimatı ile masaya oturdun.

-Suriye konusunda bir uluslar arası konferans toplayın dedik. Buna da itiraz ettiler. Sonra Putin’in isteği üzerine Astana’ya gittiler.

-1998 Adana Mutabakatı’nın uygulayın dedik. Buna da karşı çıktılar. Putin söyledikten sonra gündemlerine aldılar.

– Libya konusunda dedik ki ikiolmayın. Barıştırıcı konumunda olun. BM’nin tanıdığıile görüşürüz dediler. Peki sonra ne oldu Putin aldı görüştürdü.

“ASIL FELAKETİ İDLİBLİLER GELİNCE YAŞAYACAĞIZ”

Dış politikada daha dikkatli birkullanmanız lazım. Emevi Camii’nde 24 saat içerisinde namaz kılacağız. 3 milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi. Daha önce savaştan kaçıp Türkiye’ye gelenler sadece Suriyeli idi. Ama İdlip’ten geleceklerin elleri kanlıdır. Asıl felakati İdlibliler gelince yaşayacağız. Bu yorumları o bölgede yaşayan tanıyan bir arkadaşım aktardı.

Sıradaki Haberi Oku  Altın yükselişe geçti! İşte gram, çeyrek ve cumhuriyet altını fiyatları

Etnik kimlik üzerinden, inanç üzerindenyaptılar kendi tabanlarını korumak için. Her şeyi bıraktılar Orta Doğu’yu kana bulayan şeyi ülkeye uyguladılar. Ekonomide yaşanan derin olumsuzluklar da bunu besliyor.

“ASLA KARAMSAR OLMAYACAĞIZ”

Mart’in sonunda baharı getirdik. Millet İttifakı, Türkiye’yevermesi açısından demokratik bir olaydır. Belediye başkanlarımız, vekillerimiz hepimiz bu iklimi büyütmeliyiz ve büyüteceğiz. Asla karamsar olmayacağız. Hiçbir belediye başkanı arkadaşımın dertlenmesine gerek yoktur. Bütünkoşullara rağmen başarıyı elde edeceksiniz.

“DEVLETİN LEHİNE GELEN DÜZENLEMELERE ‘EVET’ OYU VERDİK”

CHP hep itiraz ediyor diyorlar bana.Türkiye’de halkın ya da devletin lehine gelen bütün düzenlemelere CHP evet oyu vermiştir. İtiraz ettiğimiz konular elbetteki var. Ama bizim Anayasa Mahkemesi’ne giderek iptal ettirdiklerimiz de var. Sorunu ortaya koyarken arkasından çözümü de ortaya koymamız lazım. Sorun varsa biz arkasında çözümü koyuyoruz. Bakın taşeron işçilerin sorununu bir dile getirdik. Muhtar arkadaşlarımızın maaş alamamasını ilk biz dillendirdik.

Erdoğan’ın belediyecilik toplantısında, ”40 yıllık siyasi hayatımızda ne de 18 yılda milletimize mahçup olacak hiçbir olayın içine girmedik. CHP gibi vatandaşı vaad yağmuruna tutup bunu unutan bir parti olmadık. 2019’da bütçeyi getirdiler, 80 miyar dolar açık olacak dediler. Yıl sonunda ne oldu açık 123 milyar dolar oldu. Büyüme oranı ile ilgili yüzde 2,3 büyüyecek dediler. Sonra binde 5 büyüyecek. Hani sözünüzün arkasında duruyordunuz?

Sıradaki Haberi Oku  Küçük ölçekli balıkçılara destek ödemeleri bugün başladı

Ben Erdoğan’a 5 soru sormak isterim,

– 2010’da Kaddafi’nin elinden İnsan hakları ödülünü ve 250 bin dolar aldın. 10 yıldır bu parayı nereye harcadın diye soruyorum.

– Tarım Kanunu 21.madde ”Çiftçiyegelirin yüzde 1’i oranında destek verilir” Çiftçinin alması gereken177 milyar lira. Hani sözünün arkasında duran bir adamdın.

– 2019’da ‘Burası Türkiye burada işi var’, 2,5 milyon insana istihdam sağlayacağız dedi Albayrak. Erdoğan da diyor bunu. Nerede istihdam? Sözünün arkasında duran kim? Sözünün eri olan kim?

– Altay tankı seri üretim sözleşmesi anlaşma yapılıyor. Aynı gün ilk Altay tankı 18 ay sonra teslim edilecek deniliyor. 9 Kasım 2018’de. 18 ay geçti aradan ortada tankmı?

– Tek adam parti seçiminden sonra 100 günlük hedeflerden biri şu, Ergene nehrininkalitesinin artırılması. Aradan 485 gündengeçti.

“CHP’Lİ BELEDİYELERDE ASGARİ ÜCRETİ 2.500 TL YAPACAĞIZ”

Peki biz neye söz verdik ne yapıyoruz?

Asgari ücret 2 bin 200 dedik. Bunlar rakamlarının yerini değiştirip 2 bin 20 lira yaptılar.

2020 yılı için ise ‘2 bin 500 lira olmadı’ dedik. 2 bin 324 lira olarak belirlediler. CHP’li belediyelerimizde 2 bin 500 lira yapacağız. Sözünün eri olan biziz.”

Haber Videosu

: CHP’li belediyelerde net asgari ücret 2.500 TL’ye yükseltiliyor

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.