1 sene önce
1 sene önce

Son dakika: Erdoğan: Kanal İstanbulu gerekirse milli bütçeyle de yaparız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunda tartışmaları süren Kanal İstanbul projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Muhalefetin “Hangi parayla yapacaksınız?” eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, “Yap-işlet-devret (YİP) modeliyle yaparsak bütçemizdençıkmayacak. Ama YİP ile yapacak biri çıkmazsa gerekirsebütçeden yaparız” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Biz büyükşehir başkanlığımızdan başlayarak 25 yıldır İstanbul’a yeni eserler kazandırmanın gayreti içinde olduk. Milletimizin hayır duasını aldığımız pek çok eseri ülkemize kazandığımızı görüyoruz. Bununörneği İstanbul Havalimanı… Şukadar 50 milyonun üzerinde yolcuya en üst standartlarda hizmet verdi. Türkiye’ye küçük düşünmek küçük davranmak yakışmaz. Kanal İstanbul böyle bir projedir. Kanal İstanbul akşam yatıp sabah aklımıza gelen anlık proje değil. Seçim kampanyamızda milletimizin takdirine sunduk, onayı aldık. İlmik ilmik çalışılmış ve bugünkü noktaya gelmiştir. Kanal İstanbul 45 km uzunluğu, limanları, köprüleri, demir yolu, lojistik merkezleriyle dünya çapındaolacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  ABD, İrana yönelik yeni yaptırım kararlarını açıkladı

“YİP YA DA MİLLİ BÜTÇE İLE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

AYM bu projenin YİP kapsamına alınmasıyla ilgili düzenlemenin iptaline ilişkin malum çevrenin itirazını reddetmiştir. Projenin kararı verilmiş ve belirli aşamaya gelinmiştir. Yakında bununla ilgili ihaleye çıkılacaktır. Devletimize ve milletimize yük getirmeden YİP ile olduk ki bulamadıkbütçeden bunu yapmak suretiyle bunu hayata geçireceğiz. Ana muhalefetin başındaki zat müteahhitlerini tehdit ediyor. Biz geliyoruz bunu iptal edeceğiz… Sen gelmeyeceksin, zaten gelemezsin. Bu ülkede dikili ağacı olmayana benim milletim yürü demez.

“MUHALEFETİN DESTEK OLMASINDAN MEMNUN OLURUZ”

Kanal İstanbul’a muhalefetin de destek olmasından memnun oluruz. Ama onlar destek olmayız parasını da ödemeyiz diyorlar. Bu çocukların kendi aralarında evcilik oynarken etmeyecekleri bir sözdür. Bunlar gittikleri yerlerde ülkelerini şikayet edip sakın gelmeyin çağrısı yapacak zihniyetteler. Onun için ihya olmuyor, kendi bataklıklarında çırpınıp duruyorlar. Karşı çıkıyorsanız alternatiflerinizi ortaya koyarsınız. Bizi de ikna edersiniz. Bunların söylediği bunu hangi parayla yapacaksınız diyorlar. YİP ile olursa bütçemizdençıkmayacak. Mili bütçeden de bunu yapar mıyız, yaparız. Kaynakları bellidir. Deprem riski diyorlar, çevre vemeselesi dair 56 kurumdangörüş alınmıştır.”

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğan Kanal İstanbul konusunda gönlünde yatanı açıkladı: Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılmasını arzu ediyorum

Haber Videosu

: Son dakika: Erdoğan: Kanal İstanbul’u gerekirsebütçeyle de yaparız

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.