Ekonomi

Son dakika: Erdoğandan yeni Kanal İstanbul çıkışı: CHP ne yaparsa yapsın biz bu projeyi yapacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hizmet İhracatçıları Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyoruz ve Kanal İstanbul‘a başlıyoruz. Bunun çalışması bir haftalık bir yıllık değil ta belediye başkanlığımın sonlarına doğru atılmış bir adımdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Büyük dirilişe büyük şahlanışa Allah’ın izniyle kimseolamayacaktır. Yaşadığımız onca badireye rağmen Türkiye’ye diz çöktüremediler. Türkiye’yevermenin bir bedeli vardır. İhracattaettiğimiz yerin gerisinde olduğumuz gerçektir. Küresel rekabette öne çıkan ürünler ortaya koymalıyız. CHP ne yaparsa yapsın biz bu projeyi yapacağız. Birdevletin ne olduğundan bihaber olan bir zat. Sen gelemeyeceksin o ayrı birda. Devlette devamlılık esastır. Müteahhit anlaşmasını sözleşmesini yapmış. Uluslararası konumu olan müteahhitlere bir şey hatırlatmak istiyorum. Bakın bu ülkede nasıl bir siyasetçibilin. Bu damuhalefetin başında.

ERDOĞAN, GEREKÇELERİ SIRALADI

Önümüzdeki haftalarda ihale yapmayı planlıyoruz. Bunun çalışması bir haftalık bir yıllık değil ta belediye başkanlığımın sonlarına doğru atılmış bir adımdır. Kanal İstanbul’un birçok özelliği var, Türkiye’ye kazandıracağı haklar var. Selimiye’nin önünde tanker 7 ayı aşkınyandı. Büyük bir tehlikeydi. Fakat Kanal İstanbul ile birbu tehditler adeta yok seviyesine geleceği gibi, ülkemizemanada getirisi olacaktır. Tüm bunların çalışmaları yapılmış, Karadeniz’den Marmara’ya iniş, farklı bir özellikle Kanal İstanbul sahip çıkacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Dışişleri Bakanlığı duyurdu! Yavuz sondaj gemisi KKTCnin güneyindeki G noktasına intikal etti

EKONOMİ MESAJLARI

Atalarımız “Bal bal demekle ağız tadlanmaz” diyor. Son dönem verilerine baktığımızda somut gelişmeleri görüyoruz. Ekonomi güven endeksi 91.3 oldu. Bu alanda3 ayda artış yüzede 6.2’yi aştı. Bir önceki yıla göre şirket artışları yaşandı. Konut vepiyasalarında canlanmayı görmeyen yoktur. Otomotiv sektöründeülkemize güvenip stoklarını iyi tutanlar kazanmaya devam ederken, stokları yetersiz tutanlar maalesef yok sattı. Turist sayısında 50 milyonun üzerinde rekor bekliyoruz. Cariverir hale geldik. Ekim ayı itibarıyla cari4.3 milyar dolar oldu. Bu başarıya ulaşmaktasağlayan ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum.Ekim ayında 10.4 milyar liralık yeni yatırım için teşvik belgesi düzenledik, yılın en yüksek sayısına erişmiş olduk. İlave istihdam oluşmasını bekliyoruz. Üçüncü çeyrekteki gelişmeyle ülkemiz ekonomisi yeniden büyüme eğilimine girdi. Enflasyon yüzde 10.6 olarak gerçekleşti. Son açıklana verilerle hamdolsun istihdam cephesinden dehaberler geldi. İşsizlik oranı yüzde 13.9 oldu. İnşallah önümüzdeki aylarda daha iyi rakamlarla karşılaşacağız. Ülkemizin risk primi veya bunueden CDS göstergesi 300’ün altına inerek 280 oldu. Borsamız 110 bin puanın üzerine çıkarak1.5 yılın zirvesini gördü.

Sıradaki Haberi Oku  5 milyon öğrenciyi ilgilendiren KYK borçları yapılandırılacak

BÜTÇE İÇİN TEŞEKKÜR

Meclis’te dün kabul edilen bütçe yeni dönemin müjdecisidir. İktidar oylamada nasılaldığını ispatlamış, muhalefet liğme liğme dökülmüştür. Tüm emeği olan bakan arkadaşlarımıza, başta Cumhur İttifakı olmak üzere tümbaşkan vekil ve yardımcılarına şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Elbette çözülmesi gereken sorunlar atılması gereken adımlar bulunuyor. Hepsini birer birer hayata geçireceğiz. Demokrasimize, ekonomimize, güvenliğimize, huzurumuza birliğimize kasteden saldırıların biri bitmeden diğeri başlıyor. Malezya’da 17 anlaşma imzaladık. Bu atılan imzalar takibini de yapmak üzere, Türkiye’nin uluslararası camiada nerelere geleceğinin göstergesi. Libya ile bir anlaşma imzaladık. Mutabakat metnini ortaya koyduk. Askeri güvenlik anlaşması, kıyılarla alakalı anlaşma imzalandı. Bundan birileri rahatsız oluyor. Ana muhalefetle bazıları rahatsız oluyor. Kimden yanasınız.

Sıradaki Haberi Oku  TOGG, yerli arabanın tasarım sürecini anlatan bir video paylaştı

“MİLLETİMİZ BİZE YETER”

Yürüttüğümüz mücadelede diğer ülkelerden destek alamıyoruz. Ama milletimiz bize yeter. Dostlarımızın duası sayesinde yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’yi hepbüyütecek, geliştirecek 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Çünkü bu ülke hepimizin. Önümüzdekihepimizin ortak geleceği. Bizim gölgesine sığınacağız bir başka bayrağımız yoktur, başka ezanımız yoktur. Ülkemize sıkı sıkıya sarılmaktan başka çaremiz de yok demektir. Yüreğimizde bu ateş yandığı sürece istikbalimizi ve istiklalimizi elimizden alamazlar. Bakın Çanakkale’de kuleler yükseliyor, artık 100 metreye doğru varıyorlar. Nereyi nereye bağlıyoruz. İzmir’in yolunu Gelibolu ile birleştiriyoruz. Bunlar sıradan işler değil. Bunlar 3’üncü köprü için, Avrasya, Marmaray ile ilgili yapamazsınız demediler mi? Osmangazi için yapamazsınız demediler mi? Yaptık yaptık, istemeseniz de yaptık. Şu anda İstanbul-İzmir 3-5 saat. Şehir hastaneleri diyoruz, niye yapıyorsunuz diyorlar. SSK’nınmüdürlüğünü yaptığında iflas ettirdi, biz şehir hastaneleri yaparak olayı farklı yerlere taşıyoruz. Güney sınırlarımız boyunca kurmak istedikleri terör koridorlarını kırıp attık. 2018 yılı hizmet ihracatı ödüllerini kazananlarıediyorum. Birinci olan firmalara ödüllerini verip, huzurlarınızdan ayrılacağım.