1 sene önce
1 sene önce

Son dakika: Eximbank KOBİ ve ihracatçılar için kredi faiz oranını %7,95e indirdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçıların Türk Lirası kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesinetanıyacak yeni düzenlemeye gidildiğini belirterek, bu çerçevede Türk Eximbank‘ın KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk Lirası kredilerindekioranını %7,95 seviyesine çektiğini açıkladı.

Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, ihracatçıların işletme sermayesi ve yatırımlarına yönelik finansal ihtiyaçlarının Türk Eximbank tarafındanvade veimkanları ile karşılanmaya devam edildiğini vurguladı.

%17,60’DAN %7,95 SEVİYESİNE GERİLEDİ

TCMB tarafından gerçekleştirilen politikaoranlarındaki indirimleson dönemdeiçi piyasalarda yaşananfinansal ve ekonomik atmosfer çerçevesinde ihracatçıların Türk Lirası İhracat Kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesinetanıyacak yeni birdüzenlemesi yapıldığını bildiren Pekcan, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde faize karşı yürütülen mücadelemize Türk Eximbank’ın desteği sürüyor. TL ve döviz kredilerindeindirimine devam eden Türk Eximbank, KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk Lirası kredilerindekioranını %7,95 seviyesine indirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Değerli kağıtların satış bedeli belli oldu

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında %17,60 olan Türk Eximbank Türk Lirası kredioranlarının %7,95 seviyelerine düşmesi ihracatçılarımızın finansman maliyetlerini daha da aşağı çekecek.”

‘İHRACATÇILARIN REKABET GÜCÜNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK’

Türk Eximbank’ın ihracatçılara 2019 yılında 44,1 milyar dolar finansman desteği sağladığına, 2020’de ihracatçılara bu desteğinin artarak devam edeceğini işaret eden Pekcan, caziporanlarının ihracatçıların rekabet gücüne önemli katkı sağlayacağını belirtti. Pekcan, “Söz konusu uygulamanın ihracatçımıza hayırlı olmasını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Videosu

: Son dakika: Eximbank KOBİ ve ihracatçılar için kredioranını yüzde 7,95’e indirdi

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.