Ekonomi

Son dakika: FETÖye destek için Bank Asyaya yatırılan para tutarı 2 milyar 369 milyon lira olarak açıklandı

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu, televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda 2 yıl içinde verilen kararlara yönelik açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

80 RAPÖRTÖR 250 PERSONEL GÖREV ALDI

Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ)girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle tesis edilen işlemlere yönelik başvuruları değerlendirmek üzere kurulan komisyonun 22 Mayıs 2017’de göreve başladığını hatırlatan Tanrıkulu, 7 üyeden oluşan komisyonda 80 raportör ve 250 personelin görev aldığını bildirdi.

Komisyonun görevleri arasında, KHK ile yapılangörevinden çıkarma,dışı öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, emekli güvenlik personelinin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum, kuruluşlara ilişkin başvuruların bulunduğuna işaret eden Tanrıkulu, 17 Temmuz 2017’den itibaren kurulan sistemle elektronik ortamda başvuruların alınmaya başlandığını anımsattı.

Tanrıkulu, 22 Aralık 2017’den itibaren de komisyonun karar vermeye başladığınıetti.

“28 BİN BAŞVURUDA İNCELEME SÜRÜYOR”

Komisyonun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince (AİHM) de etkili bir iç hukuk yolu olarak tanındığının altını çizen Tanrıkulu, “Komisyon, 2 yıl içerisinde yapılan 126 bin 300 başvurudan 98 bin 300’ünü karara bağladı. Başvurulardan 88 bin 700’ü reddedilirken, 9 bin 600’ünde kabul kararı verildi. Böylece başvuruların yüzde 78’i sonuçlandırılmış oldu. Kabul kararlarından 50’si kapatılan dernek, vakıf, öğrenci yurdu, televizyon kanalı, ve gazete gibi kuruluşların açılmasına ilişkindir. Diğer kabul kararları mesleğe iade yönündedir. 28 bin başvurunun incelemesi sürüyor” bilgisini paylaştı.

Sıradaki Haberi Oku  14 yaşında kendi elektrikli aracını yaptı

MESLEKTEN İHRAÇ KONUSU

Tanrıkulu, meslekten ihraçlarla ilgili başvurularda, ByLock kullanıcılığı, Bank Asya‘ya örgüt elebaşının talimatının ardındanyatırma, mahrem imam iletişimleri, örgüte ait dernek, sendika üyeliği gibi 50’denkriterin ele alındığını dile getirdi.

Başvuruların büyük bir titizlikle incelendiğini, çok sayıda kurumdan gelen bilgilerin oluşturulan sistemler üzerinde ele alındığını anlatan Tanrıkulu, Bank Asya’daki hesap hareketleriyle ilgili de özel bir sistem kurulduğunu, bu konuda da FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in 25 Aralık 2013’teki bankaya destek olunmasına yönelik talimatının ardından yapılanların incelendiğini söyledi.

BANK ASYA’YA YATIRILAN PARA

Tanrıkulu, ihraç edilengörevlileri, eş ve çocuklarına ait 2014’ün Ocak ayından 2015’in Şubat ayına kadar geçen sürede 465 bin yeni hesap açıldığı ve örgüte destek için Bank Asya’ya yatırılantutarının da 2 milyar 369 milyon lira olduğunu dile getirdi ve “Komisyonda başvurusu bulunan yaklaşık 28 bin kişinin başka bir bankadan kredi kullandığı ve bunlardan 12 bin kişinin de söz konusu parayı Bank Asya’daki hesabına destek mahiyetinde yatırdığı belirlendi” değerlendirmesinde bulundu.

TİTİZLİKLE İNCELENİYOR

Komisyonun her bir başvuru dosyasını ayrı ayrı ele aldığını vurgulayan Tanrıkulu, bireyselleştirilmiş ve gerekçelendirilmiş kararlar alındığına, haftada bine yakın kararın verildiğine dikkati çekti.

“Başvurucunun eşi veya aile bireyleri hakkında FETÖ üyeliği, irtibatı, iltisakı bilgisi olmasına rağmen yapılaninceleme neticesinde başvurucunun kendisinde herhangi bir irtibat tespit edilmediğinde, başvuru dosyası hakkında kabul kararı verildi.” diyen Tanrıkulu, meslekten ihraç edilen eşlerden biri hakkında ret kararı verildiği, diğer eşin de mesleğe iade edildiği durumların bulunduğunu, bu şekilde 620 kişinin başvurusunda kabul kararına hükmedildiğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Ankarada ekmeğe bir yılda ikinci zam geldi

Tanrıkulu, komisyonca, haklarında takipsizlik ve beraat kararı verilenlerin başvurularının öncelikli olarak incelendiğinietti.

Başvurusu kabul edilen kişilerinişleminin, engörev yapılanve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapıldığını anlatan Tanrıkulu, başvuruları reddedilenlerin de belirlenenmahkemelerine dava açabildiğini aktardı.

RET KARARLARININ DETAYLARI

Reddedilen başvuruların yüzde 92’sinde adli soruşturma ve kovuşturma bilgisinin bulunduğuna, yüzde 50’si hakkında ise ağır ceza mahkemelerince hapis cezası verildiğine işaret eden Tanrıkulu, 88 bin 700 ret kararındaki başlıca kriterlerden olan FETÖ’nün örgüt içi iletişim aracı “ByLock” programı kullanıcılığı tespitinin yüzde 42, örgüt elebaşının belirli tarihlerdeki talimatı sonrası Bank Asya’ya destek mahiyetindeyatırma işlemi yapanların oranının ise yüzde 47 olduğunu dile getirdi.

Başvurusu kabul edilenlerin mesleğe iade edildiğini, kabul kararlarının posta yolu kullanılmadan elden ilgili kurumlara teslim edildiğini belirten Tanrıkulu, bu konuda da hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

BYLOCK MESELESİ

Tanrıkulu, bir soru üzerine, başvurularda gerekçeli kararlar verdiklerini, böylece insanlarıngörevindenihraç edildiğini öğrendiğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Emekliye 1.250 lira! İşte banka banka promosyon ücretleri

ByLock’la ilgili çalışmaların nasıl yapıldığının sorulması üzerine Tanrıkulu, başsavcılıklardan liste istendiğini ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının kullanıcı tespitlerinin de dikkate alındığını bildirdi.

Tanrıkulu, ret kararlarında ByLock’unbaşına yeterli olduğu durumların da bulunduğunu belirtti.

“İSTİHBARATTAN BİLGİ ALIYORUZ”

OHAL Komisyonu Başkanı Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“Hukukun emrinde çalışıyoruz. Teknik, detaylı aynı zamanda vicdani bir işlem yapıyoruz. Belirlenen usul ve esaslara göre başvuruları değerlendiriyoruz. Komisyon tarafsız ve objektif bir iş yapıyor. Bizim kararlarımız gerekçeli. Savunmayacağı,duygusuyla sahiplenemeyeceğimiz hiçbir kararı vermeyiz. Ulaşabildiğimiz bütün kaynaklardan bilgi alıyoruz. İnsanların dosyasında kabul verirken bütün bilgileri değerlendiriyoruz. Enistihbarat ve MİT’ten de bilgi alarak kabul kararı veriyoruz. Kabul kararları oldukça titiz veriliyor.”

Bir gazetecinin sorusu üzerine Tanrıkulu, sosyal medya paylaşımlarının da incelendiğini, tüm detayların ele alındığını söyledi.

“DUA LİSTESİ İNCELENDİ”

Tanrıkulu, Kaynak Holding’in “serverlarında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in özel dua ettiği kişilerin listesinin bulunduğuna işaret etti.

Bu listede kişilerin kimlik numaralarının, isimlerinin bulunduğunu aktaran Tanrıkulu, dua listesinin de incelendiğini, bu tür bilgilerin örgütle hangi düzeyde irtibatın bulunduğunu da ortaya çıkardığını bildirdi.

Bir soru üzerine Tanrıkulu,girişiminde etkin rolaskerlerin tamamının komisyona göreve iade için başvurduğunu vurguladı.

Kaynak: AA