1 sene önce
1 sene önce

Son dakika: Güvenlik soruşturması torba yasa teklifinden çıkarılıyor

Bugün TBMM Genel Kurulu’ndagörüşmelerine başlanacak olan ve muhalefet partilerinin karşı çıktığı torba kanunda yermadde ile;hizmetlerinin etkin ve sağlıklı bir biçimde yürütülmesi amacıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memuriyete atanacaklar için güvenlik soruşturması, arşiv araştırması yapılması şartı getiriliyor.

ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETMİŞTİ

Devlet Memurları Kanunu’nda, devlet memurluğuna alınacaklar içinşartlar arasında sayılan “Güvenlik soruşturması/arşiv araştırması yapılmış olmak” ibaresi, Anayasa Mahkemesinin 29 Kasım 2019 tarihli kararıyla iptal edilmişti.

YENİDEN YAPILMASINA KARAR VERİLECEK

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen hüküm uyarınca, yapılan güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması sonucuna göre memuriyete veyagörevine atanmayan veyaonayı iptal edilen ya da sözleşmesi feshedilen kişiler tarafından süresinde açılmış,yolu aşamasında bulunanlargörülmekte olan iptal davalarında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde, süresinde açılacak iptal davalarında ise dava dilekçesinin idareye tebliğinden itibaren 30 gün içinde; idarece resen, ilgililer hakkındaki güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasının yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre yeniden yapılmasına karar verilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Yatırım Çeşidi Açısından En İyi Forex Şirketiniz

TEKLİFTE NELER VARDI?

Teklif ile güvenlik soruşturmalarını yapacak mekanizmalar, “MİT,vemülki idari amirlikleri” olması öngörülüyordu. İlkveya yenidenhizmeti ve görevlerine atanacaklar hakkında da güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılması düzenleniyordu. Bu kişilerde “Anayasaya ve devlete sadakat ve bağlılık, terör örgütleriylebirliği içerisinde olmamak, örgütlere yardım etmemek, propagandalarını yapmamak” gibi ilkelerin aranacağı belirtiliyordu.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.