1 sene önce
1 sene önce

Son dakika: Halkbank esnaf kredilerinde yüzde 100 faiz indirimi yaptı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, Halkbank esnaf kredilerinde yüzde 50 ve yüzde 100indirimi yaptı. Halkbank’ın karar kapsamında doğacak gelir kayıpları, ilgili yıl bütçelerine bu amaçla koyulan ödenekten Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca karşılanacak.

ESNAFLARA BÜYÜK MÜJDE

Karar ileistisnası; Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK),

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKMOB) kefaleti,

bunların kefaleti olmaksızın Halkbank kanalıyla KKTC deolmak üzere kullandırılmış ve bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile 2020’de kullandırılacak kredileri kapsıyor.

YÜZDE 100 İNDİRİM

Buna göre; kapsam dahilinde 2020 yılında kullandırılacak ve önceki yıllarda kullandırılmış, bakiyesi 2020 yılına devreden kredilere yüzde 50, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutankollarındagösteren esnaf ve sanatkar ile ilgilikolundabir yıl içinde kendi adına işletme kuran girişimci esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış ve 2020 yılında kullandırılacak krediler için yüzde 100,indirimi uygulanacak.

Sıradaki Haberi Oku  Tüm ambalajlardan geri dönüşüm katkı payı alınacak

Ayrıca, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren ve 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkar da KOSGEB tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları halinde 100 bin liraya kadar yüzde 100indirimli kredi kullanabilecek. Ancak, bu olanaktan, bakiyesi 2020 yılına devreden kredi borcu bulunanlar yararlanamayacak.

Bu kapsamda, esnaf ve sanatkarlara, makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu ya da hammadde ve dönerihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar kullandırılan kredilerden bakiyesi 2020 yılına devreden krediler için yüzde 100indirim uygulanacak.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.