Ekonomi

Son dakika: Memur adayları dikkat! Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümleri torba yasa teklifinden çıkarıldı

Meclis’te, ilkveya yenidenhizmeti ve görevlerine atanacaklar hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümlerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin maddeleri de içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına ilişkin maddeleri metinden çıkarıldı.

TBMM Genel Kurulu’da, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının ardından AK Partili Salih Cora ile 3tarafından Meclis’e sunulan torbateklifi görüşüldü. Teklifte memuriyete girişte “güvenlik soruşturması” şartına ilişkin düzenleme öngörülüyordu.

YENİDEN DÜZENLENECEK

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilen teklife CHP, HDP ve İYİ Parti şerh düşmüştü. AK Partili vekiller, 18 maddelik torbateklifinde güvenlik soruşturmasını yeniden düzenleyen hükümlerin çıkarılması için önerge verdi. Önergede ilgili maddelerin yeniden düzenleneceği gerekçe olarak gösterildi.

Sıradaki Haberi Oku  CHP Kanal İstanbul güzergahındaki mülkiyet değişiklikleri için komisyon kurulmasını istedi

TEKLİFTE NE VARDI?

Teklif ile güvenlik soruşturmalarını yapacak mekanizmalar, “MİT,vemülki idari amirlikleri” olması öngörülüyordu. İlkveya yenidenhizmeti ve görevlerine atanacaklar hakkında da güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılması düzenleniyordu. Bu kişilerde “Anayasaya ve devlete sadakat ve bağlılık, terör örgütleriylebirliği içerisinde olmamak, örgütlere yardım etmemek, propagandalarını yapmamak” gibi ilkelerin aranacağı belirtiliyordu.

AYM İPTAL ETMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi (AYM) güvenlik soruşturmalarını, ‘özel hayatın ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgilimekanizmalar olmadığı’ gerekçesiyle iptal etmişti.

Kaynak: AA