1 sene önce
1 sene önce

Son dakika: Merkez Bankası 2020 yılının ilk faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası 2020 yılının ilkkararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu,faizini 0,75 puan düşürerek yüzde12’den yüzde 11,25’e çekti. Merkez’den yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu,faizi olan bir hafta vadeli repo ihaleoranının yüzde 12’den yüzde 11,25’e indirilmesine karar vermiştir” denildi.

MURAT UYSAL’LA FAİZLER 1.275 PUAN DÜŞÜRÜLDÜ

Böylece eski Başkan Murat Çetinkaya’nın yerine göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’la birlikte,faizinde 6 ayda 1.275 puan indirime gidilmiş oldu. Uysal göreve geldiğinde faizler yüzde 24 seviyesindeydi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekleyatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir. Rekabet gücündeki gelişmelerinetkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyleekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Balina kusmuğu operasyonu! Değeri tamı tamına 2,5 milyon TL

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarınınpolitikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal koşullar vedönemde küresel ticarete ilişkin beklentilerdeki kısmi iyileşme gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemektedir. Bununla birlikte, korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerinakımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

“ENFLASYON BEKLENTİLERİNDEKİ DÜZELME SÜRMEKTEDİR”

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmekte, enflasyon beklentilerindeki genele yayılan düzelme sürmektedir. Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurları üzerindeki baskıların sınırlanmasına katkıda bulunmaktadır. Döviz kuru, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak,faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Gelinen noktada,para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu değerlendirilmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Son Dakika: Kanal İstanbul ÇED Raporu onaylandı

“MERKEZ BANKASI ELİNDEKİ BÜTÜN ARAÇLARI KULLANMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi içinpolitikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruşeğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankasıistikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelikduruşunu değiştirmesineolabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.