Ekonomi

Son dakika: Merkez Bankası, reeskont ve avans işlemlerinde uygulanan faiz oranında indirim yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘ndan gece yarısı kritik bir hamle geldi. Merkez Bankası reeskontoranını yüzde 17.25’ten yüzde 12.75’e; avansoranını ise yüzde 18.25’ten yüzde 13.75’e indirdi.

REESKONT VE AVANS FAİZ ORANLARI NEDİR?

Reeskont; iskonto edilmiş, diğer bir deyişle bir bedel karşılığı el değiştirmiş (iskonto) olan kıymetlerin, bir bedel karşılığında yeniden el değiştirmesini (reiskonto)eder. Reeskont ve avans işlemleri, Merkez Bankası Kanunu’nun 45. maddesine göre düzenlenmiştir.

BANKACILARIN GEÇİCİ LİKİDİTE İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN KULLANILIYOR

Merkez Bankası, bankacılık kesiminin geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için, bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskonta kabul edebilir. Türkiye’de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar, Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bunun yanında, reeskont kredilerinin en yüksek sınırı ve kredi türlerine göre limitleri,politikası ilkeleri doğrultusundaBanka tarafından konulur.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbulda yeni yılın ilk günü ulaşım ücretsiz olacak

MERKEZ BANKASI AVANS DA VEREBİLİR

Bu işlemler için Merkez Bankası tarafından uygulanan faize “reeskontoranı” adı verilmektedir. Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebilmektedir. Avans içinteminat olarak alınan bu senetler; ticari senet ve belgeler, devlet tahvilleri ve borsada kayıtlı tahvillerdir. Ekonomidekiarzı ve kredi genişlemesi dikkate alınarak belirlenen reeskontoranı,durumda uygulananpolitikası kapsamında birpolitikası aracı olarak önemini kaybetmiştir.

Haber Videosu

: Son dakika: Merkez Bankası, reeskont ve avans işlemlerinde uygulananoranında indirim yaptı