Ekonomi

Son Dakika: Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupaya taşıyacak olan TürkAkımda vanalar açıldı

Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletecek olan TürkAkım doğal gaz boru hattının açılışı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Hattın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı. Türkiye’nin doğal gaz tedariğini güvence altına alacak olan proje ile Avrupa’ya da gaz iletimi gerçekleşmeye başladı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“TürkAkım, Rus dostlarımızla büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkiler hem de enerji haritası bağlamında tarihi nitelikte bir projedir. Allah’a hamdolsun geride bıraktığımız 1içerisinde hedeflediğimiz şekilde hattı başarıyla tamamladık. Proje sayesinde 31,5 milyar metreküplük doğal gazın 15,75 milyar metreküpü aracı hiçbir ülke olmadan doğrudan ülkemize ulaşacaktır. Geride bıraktığımız 33 senede Rusya’dan yaklaşık 400 milyar metreküp doğal gaz tedariki sağladık.

”TÜRKİYE OLARAK BÖLGESEL GERİLİM PEŞİNDE DEĞİLİZ”

(Rusya ile) Enerji alanındaki işbirliğimiz, her türlü sınamayı diğer alanlarda olduğu gibi başarıyla atlatmıştır. Doğu Akdeniz’de, ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin ekonomik, hukuki, diplomatik bakımdan hayata geçme şansı yoktur. Türkiye olarak kesinlikle bölgesel gerilim peşinde değiliz. Asla da olmadık. Gelin Akdeniz’i çatışma değil işbirliği sahasına dönüştürelim. Bize bir adım gelene çok daha fazlasıyla gitmeye hazırız. TürkAkım ismininsahibi değerli dostum Sayın Putin’dir. Rusya ile ikili ticaretimizde düzenli artış sağlıyoruz. TürkAkım yeni dönemin sembol eserlerinden biri olacaktır. Akıllı yol arkadaşı yolun yarısı demektir. (Rusya ile) Son dönemdeayrılıklarımızın ortak çıkarlarımızın önüne geçmesinevermedik.

”KİMSENİN BÖLGEYİ YENİ BİR ATEŞ ÇEMBERİNE ATMAYA HAKKI YOK”

ABD ile İran arasındaki gerilim hiçetmediğimiz noktaya ulaştı. Komşumuz Irak zaten sıkıntılı olan istikrarını tamamen kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Irak Türkmenlerinin selameti de bizim için kendi vatandaşlarımızın güvenliği kadar önemlidir. Bölgemiz20 yılda zaten bitap düştü. Amacımız gerilimi düşürerek yeniden aklıselimikılmaktır. Coğrafyamızda artık yeni bedeller ödemeye kimsenin mecali kalmamıştır. Diplomasi trafiğimizi çok yönlü şekilde sürdüreceğiz. Savaş tamtamlarının çaldığı bu kritik süreçte diplomasinin tüm kanallarını kullanarak tansiyonu düşürmeye çalışıyoruz. Hiç kimsenin sadece kendi çıkarları uğruna Irak başta olmak üzere tüm bölgeyi yeni bir ateş çemberine atmaya hakkı yoktur. Müttefikimiz ABD ile komşumuz İran arasında bir süredir devam eden gerilim hiçetmediğimiz bir noktaya ulaştı. Elimizdeki tüm imkanları seferber ederek bölgemizin kan ve gözyaşına boğulmasınavermeyeceğiz.”

Sıradaki Haberi Oku  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlundan asgari ücret zammına ilk tepki

Açılışta konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamalarından satır başları:

“Yeni gaz sevkiyat güzergahı olan TürkAkım’ın açılışına katılanlar, sadece Rusya ve Türkiye için değil Avrupa ülkeleri için önemli bir gelişmeye tanık oluyorlar. Bu ortak projenin gerçekleştirilmesi, Karadeniz’in dibinde gaz boru hattının döşenmesiyle işbirliği adım adım gelişiyor.

Sadece geçenTürk ortaklarımız 24 milyar metreküp gaz aldılar. Şimdi ise yeni bir güzergahtan TürkAkım’dan gelecek. Bu özel ve benzeri olmayan gaz ulaştırma sistemi. Denizin dibinden ikihat döşendi. Her biri 16 milyar metreküplük kapasiteye sahip. Derinliği iki kilometreyi aşıyor, bu gerçekten hiç deolmayan bir çalışma.

“BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNİN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

İlk hattanolan doğal gaz Batı Sibirya yataklarından geliyor. İkinci hattanolan doğal gaz Türkiye üzerinden Balkanlara, Bulgaristan’a ve Yunanistan’a sevk edilecek. Rus doğal gazının Avrupa’ya sevk edilmesi sadece Türkiye için değil birçok güney Avrupa ülkesinin ekonomisine olumluedecek. Avrupa gaz piyasasının güvencesini sağlayacak. TürkAkım’ın inşaatında öncü teknolojiler uygulandı. Bu da gaz boru hattının güvenilir bir şekilde işletileceğine ve çevre dostu olmasına yardımcı olacak.

Sıradaki Haberi Oku  Mahkeme kararı olmadan ad ve soyad değişimi süresi uzatıldı

“RUSYA VE TÜRKİYE BAMBAŞKA ÖRNEKLER SUNUYORLAR”

Boruların döşenme hızında bir rekor kırdık, günde 6 kilometre boru döşendi. Hayırlı olacak veolarak şunuetmek istiyorum. Hiç deolmayanbir dünyada yaşıyoruz.

Eminim Türkiye ve Rusya gelecekte birçok projeyi hayata geçirecektir. Hepen iddialı projeleri gerçekleştirebileceğiz. Şunuetmek istiyorum. Türkiye ve Rusya bambaşka örnekler sunuyorlar. Örneğin devletlerimiz, halklarımız; Avrupa ve dünya halklarının hayrına çalışmalar yürütmekteyiz. Gelecekte yeni başarılara imza atacağız.”

BAKAN DÖNMEZ: TARİHİ BİR İMZADIR

Projenin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise şunları söyledi:

“Geçen yıl İstanbul’da TürkAkım’ın deniz bölümünün tamamlanması için düzenlenen törende bir aradaydık. İki ülke her türlü engellemeye rağmen, karşılıklı güven ve kararlılığın önünde hiçbir gücün duramayacağını göstermiş oldu.

Bugün TürkAkım’da nihayete ulaşmanın gururunu hepyaşıyoruz. TürkAkım stratejik bir proje. Karadeniz’in derinliklerine atılmış tarihi bir imzadır. TürkAkım gelişmenin, ilerlemenin ve üretimin olmazsa olmazı enerjinin vizyon projelerinden birisidir. Alım terminalleri, kıyı geçişi, deniz kısmı, 70 km’lik birincibölümü ve 140 km’lik ikincibölümü planlanandan daha önce tamamlanarak gaz akışına hazır hale geldi. Kara inşaatında kullanılan malzemelerin yüzde 98’iiçinden elde edildi.

Avrupa’da da yaşayan milyonlarca insan projeden istifade edecek. TürkAkım ülkemizi doğalgazın ilk alıcısı konumuna yükselterek transit riskleri de ortadan kaldıracak. Yeni bir tedarik hattını daha devreye alarak sistem esnekliğimizi geliştirmiş olacağız.”

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Yerli otomobilden bir detay daha! Hareket ederken görüntülendi

TÜRK AKIMI PROJESİ NEDİR?

Rusya’dan başlayıp Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğal gaz taşıyan TürkAkım Projesi’nin doğal gaz akışına başlaması Türk-Rus ilişkilerinde enerji alanında ileri bir aşama olarak yorumlanıyor. Her biri 15,75 milyar metreküp doğal gaz taşıma kapasitesine sahip iki hattan oluşan proje özellikle Avrupa’nın güneyindeki ülkeler açısından da önem arz ediyor.

Bu proje ileRus doğal gazı ilkTürkiye üzerinden geçerek Avrupa’ya ulaşmakta. TürkAkım projesi Türkiye’nin Batı Hattı’ndan aldığı doğal gazı direkt olarak Türkiye’ye taşırken aynı zamanda Avrupadaki ülkeler için de yeni bir güzergâh anlamına gelmekte. Böylece Türkiye Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yapan ülke konumunu güçlendirmekte.

Türk Akımı ya da resmi adıyla TürkAkım, Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye’ye aktarılan doğal gaz boru hattı projesinin adıdır. Projenin önerisi Türkiye’ye yaptığı bir devlet ziyareti sırasında, 1 Aralık 2014 tarihinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı. Daha önceden yapılması planlanan “Güney Akım Projesi”nin yeriniproje 10 Ekim 2016 tarihinde imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma ile resmiyet kazandı.

TÜRKAKIM’IN DETAYLARI

Rusya’dan çıkan hat Anapa’dan Karadeniz’e iniyor. Türkiye’ye ise Kıyıköy’den giriş yapan hat Avrupa’ya gaz akışı sağlayacak.

TürkAkım ile Türkiye’nin enerjide merkez ülke konumu güçlenecek. Deniz kesimi 935 kilometre uzunluğunda ve 2 boru hattından oluşuyor.

TürkAkım’ınkapasitesi ise 31.5 milyar metreküp olacak.

Haber Videosu

: Son Dakika: Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım’da vanalar açıldı