1 sene önce
1 sene önce

Son Dakika: Sendikaların asgari ücret teklifi 2.578 lira

Asgari Ücret Tespit Komsiyonu’nda işçileri temsil eden Türk-İş, bu yıl Hak-İş ve DİSK ilehareket edip ortak bir rakam açıklama kararı almıştı. Yetkili sendika Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile2020 için asgari ücret taleplerini ortak basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre sendikalar, asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olmasını talep etti. Yapılan ortak açıklamada, “Bu rakamdanadım atmayacağız” denildi.

TÜRK-İŞ, PAZARLIK BAŞLAMADAN 2.578 LİRA DEMİŞTİ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrette zam pazarlığı başlamadan önce, 2 bin 578 liranın altında bir miktarın pazarlığını yapmayacaklarını söylemişti.

MİLYONLARIN MAAŞ ZAMMI İÇİN BİR TOPLANTI DAHA YAPILACAK

Asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir toplantı daha yapacak. Bu toplantı sonrası alınan ortak kararla zam oranı belli olacak. Komisyon ilk toplantısını 2 Aralık’ta hükümet temsilcisi olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirmişti. İkinci toplantı 10 Aralık’ta işçi temsilcisi olan Türk-İş’insahipliğinde gerçekleştirilirken, üçüncü toplantı da işveren temsilcisi TİSK’insahipliğinde yapıldı. Son toplantı iseBakanlık’ta gerçekleştirilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Kızı süt içsin diye kurduğu çiftlikle zincir marketlere girdi

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti,gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıpçokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yüzde 26,05 oranında zam yapılmış, 417 lira artan ücret, net 2 bin 20 lira olmuştu.

Haber Videosu

: Son Dakika: Sendikaların asgari ücret teklifi 2.578 lira

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.