Ekonomi

Son dakika: Türkiyenin önde gelen otobüs üreticisi Temsa, geçici konkordato aldı

Kısa bir süre önce haciz işlemleri nedeniyle üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını açıklayan Türkiye‘nin önde gelen otobüs ve midibüs üreticisi Temsa, konkordato kararı vererek geçici mühlet aldı. Şirket tarafından yapılan açıklama, “Şirketimiz konkordatoya müracaat etmiş ve geçici konkordato almıştır” denildi. Temsa bankalardan borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep etti.

Temsa’dan yapılan açıklama şöyle:

“Temsa yeni gücü ile Avrupa ve Amerika’daki yapılanmasını tamamlayarak, büyüme vizyonu ile yoluna devam ederken bankalarının vadesi henüz gelmemiş canlı kredileriçağırarak başlattığı hacizler ve bunun devamında üretime parça ve hizmet sağlayan bazısanayicilerimizin aksayan ödemeler gerekçesiyle başlattığı haciz istemi başvuruları kıymetli kamuoyunun malumudur.

Şirketimizdışında büyük başarılara imza atılan bir dönemde gerçekleşen bu beklenmeyen hacizler neticesinde üretimi durdurmak mecburiyetinde kalmıştır. Bunun sonucundaiçinde vedışında alınan siparişleri ve taahhütleri yerine getirememe noktasına gelinmiştir. 50 yılda büyük emeklerle kurulan küresel bir Türk markasının, yeniden oluşturulmasının büyük emek vealacak güven kaybına uğraması kaçınılmazdır.

Sıradaki Haberi Oku  Gelin ile görümce sırt sırta verip kendi işlerini kurdu

“SORUMLULUKLARIMIZ BULUNMAKTADIR”

Temsa, olarak uluslararası itibarımızın yanında başta çalışanlarımız, servislerimiz, bayilerimiz vesanayimiz olmak üzere tüm ekosistemimize karşı önemli sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu sorumluluğun getirdiği bilinçle şirketimiz konkordatoya müracaat etmiş ve geçici konkordato almıştır.

“BU VESİLE İLE ÜRETİME BAŞLAYACAĞIZ”

Bu vesile ile hızla üretime başlayarak, tüm yanve bayilerimizin de desteği ile satışlarımıza ve ihracatımıza hızla devam ederek markamızı koruyacak, ürün geliştirmeye devam edebilecek ve en önemlisi kartların yeniden dağıtıldığı elektrikli otobüs dünyasındaki yerimizi pekiştirebileceğiz. Tüm bunlar sayesinde daha önce ödemeye başladığımız borçlarımızı sağlıklı ve planlı bir şekilde ödeyerek bankalarımıza karşı sorumluluklarımızı da yerine getirme imkanına da kavuşmuş olacağız.

“BANKALARDAN TALEBİMİZ, BORÇLARIN YAPILANDIRILMASIDIR”

Türkiye’nin Temsa’sının sürdürülebilir bir dünya markası olarak yoluna devam edebilmesi için bankalarımızdan halen talebimiz, karşılıklı mutabakat ile Temsa’nın borçlarının yeniden yapılandırılmasıdır. Temsa gerek istihdam gerekse ihracatta Türkiye’nin gururu olacak, bayrağımızı tüm dünyada gururla dalgalandırmaya devam edecektir. Bu konudaki kararlılığımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

Sıradaki Haberi Oku  Başakşehirde 2 milyona sahibinden satılık göl

NE OLMUŞTU?

Temsa 23 Aralık tarihine kadar üretimeverdiğini duyurmuştu. Şirket açıklamasında, “Bankaların kredilerini vadesinden önce, erken çağırması ve uygulanan hacizler nedeni ile şirketimiz faaliyetlerini mecburen durdurmak zorunda kalmıştır” açıklaması yapılmıştı. Borçlar nedeniyle şirketüretime başlayamamıştı. Firma konkordato kararı ilekazanıpüretime geçmeyi ve borçları yapılandırmayı hedefliyor.