Ekonomi

Son dakika: Türkiyeye yaptırım içeren Savunma Bütçe Tasarısı, ABD Senatosundan geçti

ABD Senatosu, TürkAkımı doğal gaz boru hattına yönelik yaptırımları ve Ukrayna’ya 300 milyon dolarlık yardım içeren738 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı.

Bu aşamadan sonra belgenin, ABD Başkanı Donald Trump‘ın onayına sunulması gerekiyor. Trump, onaylanan bütçeyi beklemeksizin imzalamaya hazır olduğunu açıklamıştı.

ABD’deki Türkiye karşıtlığınınolduğutasarılarına bir yenisi daha eklendi. Kongre’de yapılan oylamada 2020 yılı için ABD savunma bütçesini içerentasarısı kabul edildi.

TÜRKİYE VE RUSYA’YA ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLAR GELECEK

Tasarının Türkiye ile ilgili kısmında, Ankara’nın S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi öngörülüyor.

Aynı zamanda Türkiye’ye ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası kapsamında yaptırım uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Bütçenin, “Ulusal Savunma Stratejisi Kapsamında Modernizasyon Programları” kısmında da Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık fon ayrılacağı kaydediliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Dünyanın en zengini unvanı el değiştirdi! İşte dünyanın en zengin insanı

Tasarıda Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması gerektiği vurgulanıyor.

Tasarı, Savunma Bakanlığına, F-35 üretim bantları olan Lot 12, 13 ve 14 kapsamında, Türkiye’nin siparişlerini en üst seviyeye çıkararak üretime sokması ve ABD Hava Kuvvetleri için yapılandırılarak satın alması içinfon sağlıyor.

RUSYA ORTAKLI TÜRKAKIM’A YAPTIRIM

Tasarıda, Rus enerji ihracatına katkı sağlayan enerji boru hatlarının inşasında çalışan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı da getiriliyor.

Bütçe tasarısında, “Bu yasanın kanunlaşmasından sonraki 60 ve sonraki her 90 günde Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığına danışarak Kuzey Akımı 2 ve TürkAkım projeleri veya bu projelerin yerine inşa edilecek diğer projelerin inşası için deniz seviyesinden 100 fit ve üzeri derinliğe boru hattı döşeyen gemilerin tespitine ilişkin raporu, ilgili kongre komitelerine sunacaktır.” hükmü bulunuyor.

Sıradaki Haberi Oku  Appleın açığını bulan genç, 220 bin dolarlık teklifi reddetti

Bu projelere gemi sağlayan yabancı kişi ve kuruluşların da yaptırım için tespit edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

GÜNEY KIBRIS’A AMBARGOLAR ŞARTLI OLARAK KALDIRILIYOR

Tasarıda Türkiye’yi ilgilendiren diğer bir nokta ise Güney Kıbrıs Rum yönetimine yönelik silah ambargolarının kaldırılması oldu. Tasarı, söz konusu ambargoların kaldırılmasını öngörse de Rum kesimine silah satış ve transferlerine sınırlamalar getiriyor.

Tasarıya göre, ABD Başkanı, Rum yönetiminin “para aklama denetimleri konusunda ABD ile çalıştığını” ve “Rus askeri gemilerinin adaya bakım ve yakıt ikmali için demirlememesi içinadımları attığını” Kongrenin ilgili komitelerine teyit etmediği sürece ambargolar kaldırılmayacak.

YPG/PKK YARDIMININ MİKTARI BELİRTİLMEDİ

Bütçe tasarısında dikkati çeken diğer bir detay ise Suriye’de “taramadan geçmiş gruplara verilen askeri yardımlara” ilişkin tespitler oldu. ABD, her yıl savunma bütçesinde “SDG” ismini kullanan YPG/PKK başta olmak üzere bazı gruplara 500 milyon dolar civarında askeri yardım fonu tahsis ediyordu.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğanın Afşin-Elbistan Termik Santralinin sahibiyle yaptığı telefon görüşmesi ortaya çıktı

Tasarıda, DEAŞ ile mücadele kapsamında Irak için 645 milyon dolar askeri destek fonu ayrılırken, Suriye kısmında Savunma Bakanı’nıngördüğü miktar, yardım tipi ve verilecek grubu Kongreye yazılı bildirmesi gerektiği belirtilerek miktar paylaşılmadı.

Temsilciler Meclisinde 48’e karşı 377ile geçen tasarı, ABD Başkanı Donald Trump’ın onayına sunulacak.

TRUMP İMZALAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde geçen ve şimdi de Senato tarafından kabul edilentasarısı Başkan Trump’ın önüne gelecek. Trump daha önce savunma bütçesiyle ilgili yasayı imzalamak için hazır olduğunu belirmişti.

Haber Videosu

: Son dakika: Türkiye’ye yaptırım içeren Savunma Bütçe Tasarısı, ABD Senatosu’ndan geçti