Ekonomi

Son dakika: Yerli arabadan en net görüntü geldi! Elektrik güç ünitesi görücüye çıktı

İlkgirişimi Devrim’den 60 yıl sonra tüm hakları Türkiye‘ye ait olan yeni yerliCumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Gebze’de düzenlenen törenle tanıtılacak.

GÜÇ ÜNİTESİ SERGİLENDİ

Yerli arabanın tanıtımına dakikalar kala Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması”nın fuaye alanında yerli arabanın elektrik güç ünitesi görücüye çıktı.

ŞASİSİ DİKKAT ÇEKİYOR

Tanıtımı yapılacak yerli otomobilden ilk detaylar yerinde izleniyor. Etkinlik alanında bulunan yerli otomobilin şasisi dikkat çekiyor.

400 BEYGİR GÜÇ

Araçta, gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketi mevcut. Otomobilde, 200güç ile 7.6 saniye, 400güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi bulunuyor.

OTONOM SÜRÜŞ ÖZELLİĞİ

Yerli otomobil, sürekli olarak merkeze bağlı olacak ve bazı sistem güncellemeleri sürücünün bile hissedemeyeceği şekilde giderilecek. Ayrıca bakım ve parça değişimi gerektiren arıza durumlarında ise sistem, direkt olarak bakım noktasıyla iletişime geçecek.

Sıradaki Haberi Oku  Dolar, 6 lira sınırına dayandı! İşte son durum

Yerliotonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Trafik sıkıştığıotomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücünün direksiyonlaetmesine gerek kalmayacak.

HOLOGRAFİK ASİSTAN TEKNOLOJİSİ

Yerli otomobilde Holografik Asistan teknolojisi de bulunuyor. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, köprüler sürücünün direkt olarak gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek. Holografik Asistan teknolojisi dünyada ilkkullanılıyor.

DEVLET DESTEĞİ SAĞLANACAK

Yerliüretimine ilişkin detaylar da netlik kazandı. Yerliüretim tesisi, Bursa’da kurulacak. Üstlenici firmaya alım garantisi dâhil pek çok devlet desteği sağlanacak.

YATIRIM TUTARI 22 MİLYAR LİRA

Yatırımın süresi, başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde 5 ayrı modelden yılda 175 bin otomobilin üretilmesi öngörülüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret rakamına muhalefet partilerinden ilk tepki: Kabul edilemez

Belirlenen hedefin süre içerisinde tamamlanamaması halinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sürenin yarısı kadar dahasüre tanınabilecek. Yatırımın toplan tutarı ise 22 milyar lira olarak tespit edildi.