1 sene önce
1 sene önce

Sona gelinen asgari ücret için 3 işçi konfederasyonu ortak açıklama yapacak

3 işçi konfederasyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için yarın saat 11.15’te ortak açıklama yapacak. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, şukadarki çalışmaları değerlendirmek üzere Türk-İşmerkezinde buluşacak.

“TALEPLER DUYURULACAK”

Ortak açıklamayla önümüzdeki hafta yapılacaktoplantı öncesinde taleplerini duyuracak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de uygulanacak asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını önceki gün yaptı. Asgari ücret görüşmelerinin üçüncü toplantısında, TÜİK temsilcileri, asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu’yla paylaşmıştı.

AYLIK GIDA HARCAMASI BELLİ OLMUŞTU

Buna göre bir işçinin aylık gıda harcama tutarı ağır statüdeki işlerde 2.331 lira, orta statüdeki işlerde 2.086 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde 1.940 lira 70 kuruş olarak hesaplandı.

Sıradaki Haberi Oku  Emekliler yeni promosyon ödemelerini 1 Mart itibariyle alacak

HAK-İŞ, DİSK VE TÜRK-İŞ 2.578 LİRADA ISRARCI

Açıklanan rakam Türk-İş’in beklentilerinin altında kaldı. TÜİK’in açıkladığı rakam, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 5,31 artışıetti. Bu oran,TÜİK tarafından kasım için açıklanan gıda harcamalarındaki 12 aylık ortalama artışın 15 puan altında kaldı. Hak – İş ve DİSK ile ortakeden Türk – İş, kendi belirlediği 2.578 lirada ısrarcı olacak.

İşverenleri temsil eden TİSK ise sadece gıda harcamasından yola çıkılarak belirlenmesinin doğru olmadığını, TÜİK’in önerisinibulduğunu işaret etti.

Türk-İş, asgari ücret görüşmelerinin önceki toplantılarında, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlediği 2 bin 578 liranın altındaki rakamı müzakere etmeme kararı aldı.

İşverenlere verilen asgari ücret desteğinin 2020’de 200 liraya yükseltilip devam etmesini isteyen TİSK ise yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı’nın 2020’de alınmamasını, yüzde 5 olan SGK İşveren Desteği’nin yüzde 6’ya yükseltilmesini, bunun toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ediyor.

Sıradaki Haberi Oku  Kuveyt Türk, konut ve araç kar oranlarında indirime gitti

OY ÇOKLUĞUYLA BELİRLENECEK

Asgari ücreti,gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise enüyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp,çokluğuyla karar veriyor.

ASGARİ ÜCRET ŞUAN 2020 TL

Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor. Asgari ücrettesözü devlet söylemiş oluyor. Halen bekar bir işçi için aylık brüt 2.558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2.020 lira 90 kuruş.

Asgari ücretin işverenemaliyeti, bir işçi için 3.006 lira 12 kuruş. Aralık ayınınhaftasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yapılacak dördüncü toplantıda, 2020’de uygulanacak asgari ücret belirlenecek.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: ABD Başkanı Trump, Türkiye karşıtı maddelerin de yer aldığı torba tasarıyı imzaladı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.