Ekonomi

Suriye ilk kez Rus şirketle birlikte Akdenizde petrol çalışmalarını başlattı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in danışmanı Buseyna Şaban, Rus şirketlerleAkdeniz‘deki petrol ve doğal gaz yataklarında sondaj çalışmalarını başlattıklarını belirtti.

“SURİYE’DEN BİR İLK”

Lübnan merkezli al-Mayadeen televizyonuna konuşan Şaban, “Bunu ilksöylüyorum, Suriye, Rus şirketlerleAkdeniz’de petrol ve gaz arama çalışmalarını başlattı” dedi. Şaban, Suriye yönetiminin bu sürece hazırlık çalışmalarını birkaç yıl önce başlattığını kaydetti.

Buseyna Şaban

TÜRKİYE’NİN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından tahsis edilensahalarında uzun soluklu arama ve sondaj faaliyetlerine devam ediyor.

Bakanlık, “Varsa bulacağız” mottosuylaeden, Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle Doğu Akdeniz’de aramaların devam ettiğini belirtti.

2020 HEDEFLERİ

Bölgede hidrokarbon kaynaklarının bir gerginlik değil, barış ve istikrar unsuru haline gelmesini isteyen Bakanlık,gemilerle 2020’de 5 kuyu açarak petrol ve doğal gaz aramacılığında aktif bir strateji izleyecek. Denizlerde hidrokarbon arama faaliyetleri kapsamında 2023’e kadar 26 sondaj yapılmasını planlıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğandan sigara uyarısı: Kendi kendinizin düşmanı olmayın

Haber Videosu

: Suriye ilkRus şirketleAkdeniz’de petrol çalışmalarını başlattı