1 sene önce
1 sene önce

Suriye Lirası değer kaybetti! Esed, döviz kullanımına hapis cezası getirdi

Esed rejiminin resmi haber ajansı SANA’da yayınlanan habere göre, dolar karşısında rekor düzeyde değer kaybeden Suriye lirasının (SL) korunması için bazı tedbirlere başvurulacak.

EN AZ 7 YIL HAPİS CEZASI

Buna göre, ödeme ve ticari işlemlerde SL dışındakibirimlerini kullananlar en az 7 yıl hapis cezasına çarptırılacak. Hapis cezasına ilaveten, işlemepara ve mallara el konulacak, en az iki katı dacezası uygulanacak. Cezaya, hiçbir hafifleticiuygulanmayacak.

Türkiye ve Rusya’nın öncülük ettiği Astana Anlaşmaları süreci ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler ve Batı ülkelerinin katıldığı siyasi çözüm arayışlarının önünü kesen Esed rejimi, çökmüş durumdakimaliyesine rağmen İdlib’e saldırılarını sürdürüyor.

SL EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

SL tarihininin en düşük seviyesinde bulunuyor. Yılın ilk iki haftasında, ABD doları karşısında üçte bir değer kaybeden SL, bu anlamda rekor kırdı. 1 Ocak’ta 1 dolar, yaklaşık 900 SL’ye denk gelirken, 16 Ocak’ta bu rakam 1200’e ulaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Dolar haftaya yükselişle başladı! İşte son durum

Böylece SL, dolar karşısındaiki haftada üçte bir değer kaybetmiş oldu. SL’nin dolar karşısındaki kaybı, 2011’den bu yana ise yüzde 2500 seviyesine kadar çıktı.

DEĞER KAYBI REKOR DÜZEYDE

Rejimin savaş ekonomisi dışında, ABD’nin Esed ve İran’a yönelik yaptırımları, Esed’in bazı iç hesaplaşmalar nedeniyle ülkedeki eniş adamlarına soruşturma açması, rekor düzeydeki kayıpta büyük rol oynadı.

Suriye, ABD ve Avrupa Birliği‘nin 2011’den bu yana yaptırımlarına maruz kalıyor. Ambargolar, enerji sektörünü,transferlerini ve Beşşar Esed deolmak üzere birçok yetkiliyi ve kurumu hedef alıyor.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.