1 sene önce
1 sene önce

Tanıtımına saatler kala yerli otomobilin üretileceği TEKNOSAB görüntülendi

Türkiye’nin yüksek teknolojili yerli otomobili için Bursa tercih edilirken gözler şimdi 22 milyar liralık yatırımın nerede yapılacağına çevrildi. Yaklaşık 5 yıldır altyapısı hazırlanan Nilüfer ve Karacabey ilçesi sınırlarındaki TEKNOSAB Türkiye’nin Mega Endüstri Bölgeleri Projesi’nin öncüsü olacak.

BURSA’YA BÜYÜK YATIRIM

Her alanda yeni teknolojilerinin altyapısını hazırlayan TEKNOSAB 150 milyar liralık yeni yatırım çekecek ve Bursa’nınrakamı da 40 milyar doları aşacak.

Sadece Türkiye’de değil dünyada da yeni bir ekonomik döneme giriliyor. Bu dönemde otomotiv sektörü değiştirici ve taşıyıcı rol üstleniyor. Türkiye’nin 2023’e damga vuracak projeleri arasında yeryerli otomotiv ise Bursa’da üretilecek. Konsorsiyumun yerli otomotivi üretmesi için en uygunBursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB) olarak görülüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Bakan Dönmez: Elektrikte yeni bir tarife modeli üzerinde çalışıyoruz

MEGA ENDÜSTRİ BÖLGELERİ’NİN ÖNCÜSÜ OLACAK

Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’nin ‘Mega Endüstri Bölgeleri’ projesinin öncüsü olacak. TEKNOSAB, yenidevriminin sembolü olarak Bursa’da 25 milyar dolarlık yatırım öngörüsü ve 40 milyar dolarlıkhedefiyle hayata geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yakından takip ettiği ve övgüyle bahsettiği projede, altyapı çalışmaları 8 farklı etapta sürüyor. TEKNOSAB, toplamda 8,5 milyon metrekarelik bir alanda hayata geçiyor.

Öte yandan, 22 milyar lira yatırım planlanan yıllık 175kapasiteli 5 bin civarında kişinin çalışacağı yerli otomobilin yanısıra bir çok uluslararası otomotiv üreticisinin de yüksek teknolojiliüretimi için TEKNOSAB’ın kapısını çalması bekleniyor.

YARIN GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Yerliyarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Gebze’de tanıtılacak. Erdoğan yerli araç ile Osmangazi Köprüsü’nden geçiş yapacak.

Sıradaki Haberi Oku  Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile sorunu diyalog yoluyla çözemezsek BMye gideceğiz

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Yerliüretimiyle ilgili ayrıntıları içeren Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar göre yerliBursa’da üretilecek. Fabrikaya yatırım yer tahsisi, KDV istisnası, alım garantisi gibi destekler sağlanacak. Üretim tesisinde 4323 kişi istihdam edilecek. Bu kişilerin 300’ü nitelikli personel olacak. Otomobil üretimi 5 ayrı modelde, yıllık üretim kapasitesi ise 175 binolacak.

DEVLET DESTEĞİ SAĞLANACAK

Yerliüretimine ilişkin detaylar da netlik kazandı. Yerliüretim tesisi, Bursa’da kurulacak. Üstlenici firmaya alım garantisi dâhil pek çok devlet desteği sağlanacak.

YATIRIM TUTARI 22 MİLYAR LİRA

Yatırımın süresi, başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde 5 ayrı modelden yılda 175 bin otomobilin üretilmesi öngörülüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin en uzun tren tünelinde, ışığın görülmesine 600 metre kaldı

Belirlenen hedefin süre içerisinde tamamlanamaması halinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sürenin yarısı kadar dahasüre tanınabilecek. Yatırımın toplan tutarı ise 22 milyar lira olarak tespit edildi.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.