slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Ticaret Bakanlığı yanıltıcı indirim kampanyaları için uyardı

Ticaret Bakanlığı “yanıltıcı” indirim kampanyaları için uyardı. Açıklamada “Tüketiciler tarafındanmecralardan ürünün önceki veyaklaşık fiyatının araştırılması, gerçekçi olmayan fiyatlara veya indirimlere dikkat edilmesi gibi işlemler oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır. İnternet üzerinden yapılacak alışverişlere ilişkin ödeme işlemlerinde ödemenin ‘SSL sertifikalı’ veya ‘3D güvenli’ ödeme seçenekli kanallardan yapılmasına dikkat edilmelidir.” denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, tüketicilerin pazarlama stratejisi haline gelen bu tip kampanyalarla talep ettikleri ürünleri enfiyattan almak istemelerinin sondoğal birolduğu belirtildi.

TÜKETİCİLERE İNDİRİM UYARISI

Bakanlığa bu ve benzeri kampanyalar hakkında, “belirtilen indirimlerin gerçeği yansıtmadığı”, “kampanyanınöncesinde ürünlerin fiyatlarının yükseltilerek kampanya döneminde yapılan indirimlerin çok yüksek oranlarda indirim yapıldığı şeklinde yansıtıldığı ve böylelikle tüketicilerin yanıltıldığı” yönünde şikayetler ulaştığıedilen açıklamada, tüketicilere mağduriyet yaşamamaları için bazı uyarılara yer verildi.

Sıradaki Haberi Oku  40 yıldır takım elbise ile çaycılık yapıyor

Özellikle mesafeli satış (e-ticaret) yöntemiyle gerçekleştirilecek alışverişlerde, alışveriş yapılması düşünülen internet sitesinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, MERSİS numarası, ETBİS kaydı gibi bilgilerin olup olmadığınınedilmesi, internet veya telefon ile yapılacak alışverişlerde satıcı hakkında arama motorlarında kısa bir ön inceleme yapılarak haklarındaki yorumlar incelenerek önceki işlemlerine ilişkinsahibi olunması istenilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“FİYATI ARAŞTIRIN”

“Tüketiciler tarafındanmecralardan ürünün önceki veyaklaşık fiyatının araştırılması, gerçekçi olmayan fiyatlara veya indirimlere dikkat edilmesi gibi işlemler oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır. Alışveriş yapılan internet sitesininadının adres çubuğunda kurumsal sayfasında yer aldığı gibi (uzantısı vb.) olmasına dikkat edilmeli,veya taklit bir site olması ihtimaline karşı site adıedilmelidir.

Sosyal medyada karşılaşılan tanıtım ve ilanlar aracılığıyla ulaşılan sitelerin taklit olması ihtimaline karşı satıcının kendi sitesinden ürün alımı tercih edilmelidir. İnternet üzerinden yapılacak alışverişlere ilişkin ödeme işlemlerinde ödemenin SSL sertifikalı veya 3D güvenli ödeme seçenekli kanallardan yapılmasına dikkat edilmelidir.”

Sıradaki Haberi Oku  2019 yılında gram altın, dolar ve euro yatırımcısına ne kadar kazandırdı?

“TÜM GEREKLİ İDARİ İŞLEMLER UYGULANACAK”

Satıcının ödeme yapılmadan önce vermekle yükümlü olduğu ön bilgilerin mutlaka dikkatlice okunması uyarısı yapılan açıklamada, şöyle devam edildi:

“Mesafeli sözleşmelerin ayrılmaz bir parçası olan ön bilgileri görmeden veya ayrıntılı okumadan ödeme yapılmaması da karşılaşılabilecek pek çok mağduriyeti önleyecektir. Tüketicilerimiz firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tanzim edilmesi amacıyla değeri 8 bin 480 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 8 bin 480 lira ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurmalıdır.Bununla birlikte, yanıltıcı indirim yapıldığını düşünen tüketicilerin bu durumu, indirim öncesi ve sonrasıgörselleri ile birlikte, Bakanlığımıza bildirmesi önem arz etmektedir. Gerek dürüst ve adil bir ticari ortamın tesis edilmesi gerekse tüketicilerin menfaatlerinin korunması açısından yanıltıcı indirim kampanyası yapan satıcılar hakkında Bakanlığımızcatüm idari işlemler uygulanacaktır.”

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: 1 Ocak 2020den itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacak

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri