Ekonomi

TOKİden krediyle ev almak caiz mi? Diyanetten merak edilen soruya yanıt geldi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)tarafından düşük bütçeli ailelere yönelik başlatılankampanyası için devlet bankasından kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair bir soru, Diyanet’e yöneltildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın internet sitesinden gelen soruya verdiği cevapta, devletin söz konusu borçlandırmada amacınınelde etmek olmadığı için bu yollaalmanın caiz olduğuedildi.

SORU-CEVAP

Diyanet, “TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?” sorusuna şu cevabı verdi:

“İslam’da faiz,olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkçaalmak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev,satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınanuygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyalprojesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar,bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı,geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarınınsahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yollaalma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.”

Sıradaki Haberi Oku  Ali Babacan, Erdoğanın faiz ve IMF açıklamalarına yanıt verdi: Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazırım

Haber Videosu

: TOKİ’den krediylealmak caiz mi? Diyanet’ten merak edilen soruya yanıt geldi