Ekonomi

Trump, 7 ülkeye daha vize kısıtlaması getirmeyi planlıyor

Trump yönetimi 7 ülkeye daha vize kısıtlaması getirmeyi planlıyor. ABD medyasında yerhaberlerde, söz konusu ülkelerin Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya olduğu belirtildi.

EKLEMELER OLABİLİR

Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisinin, listenin henüz kesinleşmediğini ve en az bir ülkenin daha eklenebileceğini bildirdiğiedildi. Yapılan çalışmanın söz konusu ülke vatandaşlarının ABD’ye girmesini engellemediği ancak kendilerine verilen oturum, turistik ve ticari amaçlı vizeleri önemli ölçüde azaltmayı hedeflediği kaydedildi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan, plana ilişkin henüz kapsamlı bir detay verilmezken, devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla Beyaz Saray’dan açıklama yapılacağı aktarıldı.

TRUMP’IN SEYAHAT YASAĞI

ABD Başkanı Trump, göreve geldikten bir hafta sonra 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirmiş, kararın geniş kitlelerce havalimanlarında protesto edilmesi üzerineadım atmak zorunda kalmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Alman otomotiv üreticisi Daimler, 10 bin kişiyi işten çıkaracak

Daha sonra, “yükümlülüklerini yerine getirdiği” gerekçesiyle Çad listeden çıkarılmış, seyahat yasağı hafifletilerek güncellenmiş veyürürlüğe konmuş ancak Hawai ve Maryland eyaletindeki federal hakimlerinçapta yürürlüğün durdurulması kararı engeline takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, geçen yıl haziran ayında Trump’ın, Müslüman bazı ülkelerin de olduğu 7 ülkeyi hedefseyahat yasağını 5’e karşı 4 oyla onaylayarak Amerikan Anayasası’nabulduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA