1 sene önce
1 sene önce

Trump, Türkiye yaptırımlarını önlemek için senatörlere 7 sayfalık rapor gönderdi

Daha önce S-400’ler nedeniyle Türkiye‘ye yaptırım uygulanmasını engelleyen Trump yönetimi birdaha devreye girdi. The Daily Beast Gazetesi; Trump yönetiminin, Rusya‘dan satın aldığı S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin yaptırım öngören Senato kararına karşı çıkan yedi sayfalık bir bilgilendirme notu hazırladığını ve bunu Senato’ya gönderdiğini yazdı.

“TÜRKİYE’Yİ RUSYA’YA YAKINLAŞTIRIR”

Dışişleri Bakanlığı tarafından kaleme alınan iç yazışma notunda, yaptırım kararının Türkiye ile Rusya’yı daha da yakınlaştıracağına dikkat çekildi. Bunun yanı sıra yönetimin Suriyeli Kürt mültecilerin ABD’ye girişini onaylayan tasarıya da karşı çıktığıediliyor. Tasarıda Halkbank’a yönelik yaptırımlar bulunuyor.

“YAPTIRIMLAR SAVUNMA TİCARETİNİ BİTİREBİLİR”

Uygulanacak olan bu yaptırımların ABD ve Türkiye arasındaki savunma ticaretini tamamen bitireceğine ve Türkiye’yi düşmanların eksenine iteceğine vurgu yapılıyor. Trump yönetiminin rapordaedilen çekincelerinden bir diğeri ise “Türkiye’nin NATO’da bir parya konumuna düşeceği ve Rusya’nın bunu kullanacağı” şeklinde.

Sıradaki Haberi Oku  Atlas Global, 26 Kasımda durdurduğu uçuşlara tekrar başladı

NATO, TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİ İLE GÜÇLÜ

Konuyla ilgili konuşan bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ABD’nin Türkiye ile NATO ortaklığını güçlü tutmak istediğini söyledi: “NATO, Türkiye’nin üyeliği ile daha güçlü ve bu yaklaşık 70 yıldır böyle. Türkiye, onyıllardır NATO’nun müşterek savunmasına önemli katkılar sunuyor.”

Ayrıca Suriyeli Kürt mültecilere ABD’ye giriş onayı verilmesini öngören tasarıya da karşı çıkılıyor. Trump yönetimine göre 9 aylık değerlendirme süresigüvenliğe yönelik hayati tehditleri belirlemek için yeterli değil.

RUSYA ORTAKLI TÜRKAKIM’A YAPTIRIM

Tasarıda, Rus enerji ihracatına katkı sağlayan enerji boru hatlarının inşasında çalışan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı da bulunuyor.

Bütçe tasarısında, “Bu yasanın kanunlaşmasından sonraki 60 ve sonraki her 90 günde Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı’na danışarak Kuzey Akımı 2 ve TürkAkım projeleri veya bu projelerin yerine inşa edilecek diğer projelerin inşası için deniz seviyesinden 100 fit ve üzeri derinliğe boru hattı döşeyen gemilerin tespitine ilişkin raporu, ilgili kongre komitelerine sunacaktır” hükmü bulunuyor.

Sıradaki Haberi Oku  Ev alana ve evlenene destek başlıyor

Bu projelere gemi sağlayan yabancı kişi ve kuruluşların da yaptırım için tespit edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Haber Videosu

: Trump, Türkiye yaptırımlarını önlemek için senatörlere 7 sayfalık rapor gönderdi

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.