Ekonomi

TÜİKin asgari ücret önerisine sendikalardan ilk tepki: Beklentimizin çok altında

TÜİK temsilcileri, asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu’yla paylaştı. Bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak hesaplandı. TÜİK’in asgari ücret önerisinin ardından sendikalardan ilk açıklama geldi. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmı Irgat, TÜİK’in beklentilerinin çok altında bir rakam açıklandığını belirterek, “Bu rakamın çıkmasını anlayabilmiş değiliz” dedi. TİSK Genel Sekreteri Akınsel Koç ise, “Böyle bir hesaplama yönteminin masaya gelmesinibulmadığımızıettik” dedi.

“GELECEK HAFTA SON NOKTAYI KOYACAĞIZ”

Asgari ücret tespit komisyonunun 3’üncü toplantısı sona erdi. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, açıklama yaptı. Nurcan Önder, toplantıda TİSK’in bir sunum yaptığını ve kendi açısından ekonomiyi ve çalışma hayatına bakışı değerlendirdiğini söyledi. Önder, “Sonrasında TÜİK temsilcimiz bir sunum yaptı. Geçen hafta yapılan toplantıdakalan hususları tamamladı. Verilen bilgiler üzerine görüşmeler ve öneriler oldu. Gelecek hafta toplantımızı bakanımızın başkanlığında bakanlığımızda yapacağız. Orada danoktayı koyacağız. Bugün teknik bir çalışma yapıldı” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İşte SONARın anketine göre en başarılı belediye başkanları

TÜRK-İŞ: BEKLENTİLERİMİZİN ÇOK ALTINDA BİR RAKAM

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TÜİK’in beklentilerinin çok altında rakam açıkladığını belirterek, “Geçtiğimiz haftalarda ekonomik verileri bakanlık yetkilileri açıkladı. Bugün de beklediğimiz gibi TÜİK temsilcisi verileri açıkladı. Yaşadığımız gerçek enflasyonla TÜİK’in enflasyonu arasındaoluyor. Bugün de maalesef bizim beklentilerimizin çok altında bir rakam açıkladı. Hafif iş kolu bin 940 lira, orta iş kolu 2 bin 86 lira ve ağır iş kolu 2 bin 331 lira olarak açıklandı. Bu geçmiş bir yılın rakamı ve 2020 yılında da bunun üstünde bir rakam olacağı ortaya çıkıyor. Yüzde 5,31 artışla geçen yıl 2 bin 213’ken bu2 bin 331 lira oldu. Bu rakamın çıkmasını anlayabilmiş değiliz. Asgari ücret her ne kadar ‘geçim ücreti değil’ deseler de, biz bunun insanca yaşayabilecekleri bir seviyede tespit edilmesini istiyoruz. Umuyorum komisyon bu doğrultuda karar verir” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Diyarbakırda ikinci Çiftlik Bank vakası! 20 milyon liralık vurgun yaptılar

TİSK: ÖNÜMÜZDEKİ TOPLANTIDA TEKLİFİMİZİ SUNACAĞIZ

TİSK Genel Sekreteri Akınsel Koç isetoplantıda bir rakam söyleyeceklerinietti. Koç, “Yapılan toplantıda TİSK olarak biz de ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum, dünyadakiekonomik gidişat, asgari ücretin5 yıldaki artışı ile ilgili bir sunum yaptık. Bizden sonra TÜİK yapmış olduğu hesaplamayı komisyonumuza takdim etti. Bu hesaplama işçi ve hükümet tarafınınçokluğuyla geldi. Biz böyle bir hesaplama yönteminin masaya gelmesininbulmadığımızıettik. Önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz ve orada da nihai görüşümüzü paylaşacağız. Bizim önceliğimiz kayıt dışının önlenmesi ve kayıt dışı ile mücadeledir. 2020 yılında asgari ücret desteğinin 200 lira olarak uygulanmasını talep ediyoruz. Bizim yüzde 12 gibi bir önerimiz söz konusu değildir. Önümüzde ki toplantıda teklifimizi komisyona sunacağız” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Fransız kazları ile çiftlik kurdu, 300 bin lira gelir hedefliyor