1 sene önce
1 sene önce

Türk salyangozu Fransız sofralarını süslüyor

Aydın‘ın Söke ilçesine bağlı Yenidoğan Mahallesi’nde 22 dönüm arazi üzerine 8 dönümü kapalı olarak Sedat Yaşa (67) tarafından kurulan salyangoz fabrikası başta ilçe olmak üzere Aydın bölgesine ekonomik anlamda can veriyor. Yağan yağmurlar sonrası çıkan salyangozları toplayan vatandaşlar kilosu 6-7 liradan fabrikaya getirerek satıyor. Alınan salyangozlar ise pişirilip temizlendikten sonra paketlenerek Fransa’ya ihraç ediliyor. Yıllık bin ton işleme kapasitesi olan fabrikada yaklaşık 300 ile 400 ton arasında salyangoz işleniyor. Yapılanile ülke ekonomisine yıllık 2 milyon lira katkı sağlanıyor. 6 ay salyangoz işlenen fabrikada kalan diğer 6 ayda da mantar ve kurbağa bacağı üretimi yapılıyor.

“BİZİM ONAYIMIZ OLMADAN SALYANGOZ ALMAZLAR”

İşini severek yaptığını belirten fabrika sahibi Sedat Yaşa, şunları söyledi: “40 yıl önce salyangoz işine toplayarak başladık. 1990 yılında da buradaki fabrikayı kurduk. O yıldan beri Fransa ağırlıklı ihracata yönelik üretim yapıyoruz. Salyangoz haricinde kurbağa ve mantar işini de yapıyoruztemel işimiz salyangoz. Eski yıllarda burada 200 civarında işçi çalışıyordu. Şimdi şartlardan dolayı duruma göre 40 kadar işçi çalıştırıyoruz. Türkiye’de üretilen salyangozun yüzde 90’ı bizim elimizden geçerek,dışına gidiyor. Yurt dışındaki müşterilerimiz, bizim onayımız olmadankolay salyangoz alımı yapmazlar. Salyangoz yılda iki40’ar yumurta yapar. Salyangozda azalma yokinsanlar eskisi gibi toplamıyorlar. İnsanlar köyden kente göç ederek daha rahat işleri seçiyorlar. Köylerde eskiden çocuklar toplar harçlıklarını çıkarırlardı. Bize gelen salyangozların euro üzerinden alımını yapıyoruz. Salyangozların kilosunu kalitesine göre 6 ile 7 lira arasında değişen fiyatlarla alıyoruz. Yıllık bin ton salyangoz işleme kapasitemiz var. Ancak yılda 300 ila 400 ton arasında salyangoz işleyerek satışımız oluyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Eşine yardım etmek için elektronik eşya tamirine başlayan kadın, azmiyle aranan usta oldu!

“ETİ AYRI KABUĞU AYRI GİDİYOR”

Gıda Mühendisi Gülizar Sarı ise, “Salyangozlar bize vatandaşlardan canlı olarak geliyor. 90sıcakta 5 dakika pişirme yapıyoruz. Daha sonra eksi 4 derecede bekletiyor gün içinde işliyoruz. Kabuğu ve etini birbirinden ayırıyoruz. Daha sonra bağırsak bölümü ayrılıyor. Sadece eti kalınca temizliği yapılarak paketlenerekdışına yolluyoruz. Salyangozun kabuklarını ayrı etini ayrı yolluyoruz. Gittiği yerdeelden geçirilerek, yenecek hale getiriliyor. Günlük 500 kilo civarında işlem yapılıyor tabi bu kişi sayısına göre değişebiliyor” diye konuştu.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.