1 sene önce
1 sene önce

Türkiyede 4 ada ve 1 yarımada, sahipleri tarafından satışa çıkarıldı

Türkiye‘dedeğeri 457 milyon lira olan 5 ada ve yarımada, internet üzerinden verilen ilanlarla satışa çıkarıldı. Turizm veimarlı olan 4 ada ve 1 yarımadanın üzerinde hali hazırda yapılar da bulunuyor.

BİRÇOK ÜLKEDEN TEKLİF GELDİ

Ege ve Akdeniz’deki 3 ada ve bir yarımada ile Bursa Ulubat Gölü’ndeki 1 ada, sahipleri tarafından internetten verilen ilanlarla satışa çıkarıldı. Yarımada ve adalarındeğeri 457 milyon lira olarak belirlendi. Rusya, İran, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Katar, Dubai ve Türki cumhuriyetlerin yanı sıra Türkiye’den de yatırımcılar adalar içinverdi. Ancak teklifler istenilen değere ulaşmadığı için adaların satışı gerçekleşmedi. Türkiye karasularında yerözel mülk olan adaların bir kısmı turizm imarlıyken, bazıları dave karmaiznine sahip. Kasım ayında satışa çıkarılan adaların büyüklükleri 27 bin metrekare ile 316 bin metrekare arasında değişirken, yarımada ise 76 bin metrekare yüzölçüme sahip.

EN UCUZU 17 MİLYON

Adalar arasında en düşük fiyatlısı 17 milyon lira ile Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Uluabat Gölü’nde, Eskikaraağaç köyünden 2 kilometre açıkta yer45 bin metrekarelik ada oldu. Sahibi Nedim Bulut tarafından satılığa çıkarılan adanın üzerinde yaklaşık 500 zeytin ağacı bulunuyor. 82 yıldır Bulut ailesine ait adaya çok sayıdaverildi, ancak istenilen değere ulaşmadığı için satış gerçekleşmedi. Yapılaşmanın yasak olduğu adada, bungalov tarzı ahşap yapıyaveriliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Şehir şehir gezen çift, kalaycılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor

EN BÜYÜK ADA ‘KARACA’

En büyük ve yüksek fiyatlı ada ise Muğla‘nın Marmaris ilçesindeki 316 bin metrekarelik özel tapulu Karaca Adası. Ada için istenen145 milyon lira. Metrekare fiyatı 459 TL belirlenen ada, Cumhurbaşkanlığı konutu karşısında yer alıyor. Üzerinde her biri 50 ile 100 metrekare büyüklükte 3 müstakilbulunan adaya, mevcutdurumuna göre günübirlik konaklama, yeme-içme, marina yapılabileceği belirtildi. Aynı zamanda mavirotası üzerinde bulunan, 4 koyu olan adanın, 65 dönüm orman kullanım alanı da mevcut. Adanınbüyüklüğü 381 bin metrekare.

ÇİÇEK ADASI’NIN FİYATI GÜNCELLENDİ

Balıkesir’in 22 adasından biri olan Ayvalık ilçesinde bahar mevsiminde sarı ve’koyun gözü’ cinsi nergis çiçekleri açan ve adını buradanÇiçek Adası’nın da satış ilanı 20 Kasım’da güncellendi. İlk2002 yılında satışa çıkarılan Ayvalık ve Gömeç ilçeleri açıklarındaki ada, karaya 230 metre mesafede. Daha önce 115 milyon liradan satışa sunulan 267 bin metrekare alana sahip adanın fiyatı 135 milyon lira olarak güncellendi. İçinde taban oturumu 450 metrekare 3bulunan ada, Ayvalık’a 12 kilometre, Çanakkale- İzmir yoluna ise 3,5 kilometre mesafede. 4 tatlıkuyusunun da bulunduğu adada 2 bin zeytin ağacı, 3 bin çam vemeyve ağaçları bulunuyor. Katrinli, Katerin ve Hatırlı ailelerinin özel mülkü konumundaki adanın en yüksek noktası 22 metre.

Sıradaki Haberi Oku  Appleın açığını buldu, teşekkür e-maili aldı

BODRUM’DA 125 MİLYON LİRALIK ADA

Muğla’nın Bodrum ilçesi Çiftlik Mahallesi’ndeki mavi bayraklı 27 bin metrekare büyüklükteki ada ise 125 milyon liradan satışa sunuldu. 15 Kasım’da internetten verilen ilanda, adada 650 metrekare büyüklüğünde 3 katlı, 10 yataklı turistik tesis bulunduğu belirtildi. 150 metrekarelik müştemilatı bulunan, tüm altyapısı hazır olan ada, özel kullanıma ya da turistik tesisedurumda.

YARIMADA 35 MİLYON TL’DEN SATILIK

Muğla’nın Milas ilçesi Kıyıkışlacık Mahallesi’ndeki 76 bin metrekare büyüklüğündeki yarımada ise 35 milyon liradan satışta. Metrekare fiyatı 461 TL olarak belirlenen yarımadanın 47 bin metrekarelik alanı turistik tesis alanı olarak imarlı durumda.

REHABİLİTASYON MERKEZİ İÇİN TEKLİF VAR

Yarımadanın satışındangayrimenkul uzmanı Mehmet Korkmaz,içi vedışından teklifler aldıklarını belirtti. Özellikle turistik tesis yapmak isteyenlerinverdiğini belirten Korkmaz, “Bir Avrupa ülkesinden dealdık. Buraya yaşlılar için rehabilitasyon merkezi yapmak istiyorlar. Görüşmelerimiz devam ediyor. Fiyatta anlaşırsak satışı gerçekleştireceğiz. Burayabir rehabilitasyon merkezi yapılacak” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yerli otomobilin tanıtıldığı sırada Almanlardan skandal mesaj

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.