Ekonomi

Türkiyenin en uzun tren tünelinde, ışığın görülmesine 600 metre kaldı

Gaziantep‘in Nurdağı ilçesinde yapımı devam ve Türkiye‘nin demir yolu hattındaki en uzun tüneli olacak olan 9 bin 950 metre uzunluğundaki tünelde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Nurdağı’nda 2014 yılında çalışmalara başlanan çift tüplü tünelin 2021 yılında tamamlanması hedeflenirken, tünel kazısının tamamlanmasına 600 metre kaldığı öğrenildi. Projenin hayata geçirilmesi ile yolcu trenleriyle yaklaşık 5,5 saat olan Adana- Gaziantep arasındaki seyahat süresi hızlı trenle 1,5 saate, tünel ile de Nurdağı- Bahçe arasındaki 80 dakikalık sürenin 15-20 dakikaya düşmesi amaçlanıyor.

“9 BİN 300 METRESİ BİTTİ”

Tünel inşaatının Şantiye Şefi Kadir Seyfi Turan, “Hızlıyol inşaatına 2014 yılında çalışmaya başladık 2021 senesinde bitirmeyi düşünüyoruz. Toplam güzergahımız 17 kilometre, bunun 9 bin 950 metresi tünelden oluşmaktadır. Özel makinelerimizle tünellerimizi açıyoruz. Buradan Bahçe’ye kadar olan mesafeyi 17 kilometreye düşürmeyi amaçlıyoruz. 80 dakika olan ulaşım süresini 15-20 dakikaya düşürülmesiyle hemhem de taşımacılık trafik açısında karayollarının yükünün alınması planlanıyor. Kazı çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Tünelimizin 9 bin 300 metresi bitti. 600 metresi kaldı” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Ucuz ekmek sattığı için davalık olan esnaf, hukuk mücadelesini kazandı! Yeni yılda da ekmeği zamsız satacak

“GAZİANTEP- İSTANBUL ARASI KISALMIŞ OLACAK”

Tünel ileyüksek hızlı trenin Cumhuriyet’in 100’üncü yılında hizmete girmesini arzuladıklarını dile getiren Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak ise “Bu tünel Türkiye’nin demir yolu açısında en uzun tüneli olma özelliği taşımaktadır. 2014 yılında başlayan Bahçe-Nurdağı arasındaki 17 kilometrelik demir yolu çalışmaları ile Nurdağı Gaziantep arasındaki hızlıyol yapım çalışmaları eş zamanlı devam etmektedir. Bizim ümidimiz o ki Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100’üncü yılında bu hattın hizmete girmesidir. Bu hizmetle Nurdağıyollarında olduğu gibi hızlıulaşımında bu bölgenin merkezi olacak. İlçemizin gelişimine çokkatkı sunacaktır. Gaziantep, Nurdağı ve İstanbul arası kısalmış olacaktır. Bu projenin hayata geçirilmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı’mız ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yılbaşına günler kala Uludağda oteller doldu

Kaynak: DHA