Ekonomi

Türkiyenin ilk ruhsatlı kadın çilingiri 30 yıldır müşterilerini şaşırtıyor

Eskişehir‘de çilingirlik yapan 48 yaşındaki Naime Boz, evlendikten sonra çilingir olan eşinin yanında mesleğin tam bir ustası oldu. Boz, 30 yıldır Türkiye‘de ilk ruhsatlı kadın çilingir olarak hem gelen müşterilerini şaşırtıyor, hem de sektördeki hemcinslerine öncülük ediyor.

Naime Boz, 17 yaşında evlenirken eşi çilingir Mehmet Boz‘un yanına gelip görerek bu mesleğe büyük merak ve sevgiyle yaklaştı. Daha sonra eşinin desteği ile sektöre girerek Türkiye’nin ilk ruhsatlı kadın anahtarcısı oldu. Naime Boz, mesleğini çok severek yaptığını ancak kadın olduğu için müşterilerin de şaşırmasınaolduğunuetti.

“MÜŞTERİLER ÖNCE BİRAZ YADIRGIYOR”

Naime Boz, sektöre girmesi ile ilgili bilgi verirken, bu sektörde kadın olduğu nedeniyle yaşadığı zorluklarını da dile getirdi. Boz, “30 yıldır bu mesleği yapıyorum. Mesleğe nasıl başladım denirse evlendiğimden bu yana devam ediyorum. 17 yaşında evlendim. Eşimin mesleğiydi. Ben de gelip giderken hoşuma gitti bu meslek. Başta bir anahtar nasıl yapılır diye merakla geçtim makinenin başına. Sonradan çok hoşuma gitmeye başladı. Dedim ki eşime, ben burada çalışmak istiyorum seninle beraber, ‘olur’ dedi. Çocuklarım da o arada biraz büyümüştü. Bu mesleğe geçtim şimdi sürekli olarak buradayım. Müşteriler önce biraz yadırgıyor ve ‘erkek mesleği, yapabilir misiniz?’, ‘Anahtar getirdik yapabilir misiniz?’ diyor. Bu tarz sorularla da karşılaşıyoruzyaptığımı görünce de çok memnun kalıyorlar. 30 yıldır ustalık belgesi olmak şartıyla bu mesleği yapıyorum. Birustalık belgelerini veren bir okulumuz vardır. Orada öğretmenlikte yaptım, yani mesleğimi severek yapıyorum” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  TOGG, yerli otomobilin markalaşma süreciyle ilgili bir video yayınladı

“MİLLET BEN DÜKKANDA VARKEN DE ‘KİMSE YOK MU?’ DİYE SORUYOR”

Naime Boz, kadın çilingir olduğu için yaşadığıtarafındanön yargı ile yaklaşıldığını ancak yaptığı işi görünce onların şaşırmasınaolduğunu belirtti. Boz, “Mesela vatandaş geliyor diyor ki ‘ya biz anahtar yaptıracağızkimse yok mu?’ Ben varım diyorum, ‘siz yapabiliyor musunuz’ diye soruyor. Yaptığımı görünce siz eğeyi çok iyi kullanıyorsunuz diyorlar. Çok başarılısınız bir bayanın erkek mesleğini yapması çok güzel şeklinde övgüler alıyorum. Ama ilk başta ilk gelen müşteri mutlaka tedirgin giriyor. Bugenelde erkek mesleğidir. Bayan olarak yaptığımdan ötürü tabi ki, Türkiye genelinde benim. Uzun yıllardır benim. Yeni çıkmıştır onu bilemeyeceğimyıllardır ilk bayan anahtarcı olarak ben bulunmaktayım. Severek yapıyorum. Yani bilmiyorum, kumanda olsun, anahtar olsun her şeyi yapıyorum. Vatandaş dediğim gibi ilk geldiği anda anahtar yaptıracağız, kumanda yaptıracağız ‘işte bunları yapabiliyor musunuz?’ Laflarıyla çok karşılaşıyorum. Mesleğimden çok memnunum ve mesleğime aşığım. Severek yapıyorum. Tamirat olsun, kilit tamiri olsun hepsini ben rahatlıkla yapıyorum ve çok seviyorum” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Simit Sarayından 500 milyon dolar borç iddialarına yalanlama

KADIN OLDUĞU İÇİN KAPI AÇMAYA GİDEMİYOR

Naime Boz, diğer erkek anahtarcılar gibi kadın olduğu için herbilmediği yerlere kapı açmaya gidemediğini belirterek bu sektörde kadın olmanın biryanı olduğunu da vurguladı. Boz, “Kapı açmalarda zorlanıyorum çünkü artık öyle bir devirde yaşıyoruz ki; kapı açmaya gittiğimkarşınızdaki vatandaşın iyi olup olmadığını bilemiyorsunuz. Yani biraz zor. Bu yüzden genelde pek kapı açmaya gitmemeye çalışıyorum. Gitsem de genelde güvendiğim bildiğim insanlara gidiyorum. Çünkü artık piyasa o kadar kötü oldu ki, bir bayanın bu işlere kendi başına gitmesi sıkıntı. Tamam, ben mesleğimi çok rahat yapabiliyorumyanımdaki vatandaş böyle olamayabiliyor. Kısacası sapıklık burada da öne çıkıyor” diye anlattı.

Kadın anahtarcı Boz, yenikızların da bu mesleğe el atmasını istediklerini söyleyerek, “İsterlerse insan mutlaka her şeyi başarır. Bunun kadını erkeği yok. Mutlaka başarır. İstesinlerki ve sevsinler. Yani severse olur bu mesleği, sevmezse biraz zordur. Genç kızlarımızın da bu işlere el atmasını isterim, bundan gurur duyarım” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  325 kiloluk orkinos görenleri şaşkına çevirdi! Vatandaşlar selfie çektirmek için yarışa girdi

“BOYNUZ KULAĞI GEÇTİ, ŞİMDİ BEN ÇIRAK, O USTA OLDU”

Naime Boz’un sektördeolan eşi Mehmet Boz ise, eşinin başarısındanolduğu, hereşinin yanında bulunması onu rahat ettiği dile getirdi. Mehmet Boz eşi Naime Boz hakkında şunları kaybetti:

“Sene 1981’de ben bu mesleğe başladım. Yaklaşık 40oldu. Evlendikten sonra eşim gelirken giderken merak etti, ben de elimden geldikçe destek oldum. Boynuz kulağı geçti. Şimdi ben çırak, ooldu. Bayanların çözemeyeceği iş yok. Yeter ki istesin. İstedikten sonra mutlaka çözer. Benim de zaten amacım oydu. Belli birsonra insanbaşına olduğucanı sıkılıyor. Eşimleolmak bana göre en güzel işlerden bir tanesi. Yani herkes eşi ile çalışırsa daha rahat eder, kafası da rahat olur. Her dakika yanında çünkü. Bayanlara özellikle destek verilmesine hertalep ediyorum. Anahtarcı olmaya bilir,başka mesleklerinde mutlaka devam ediyor.”

Kaynak: İHA