Ekonomi

Türkiyenin Libya ile imzaladığı tarihi anlaşma Mecliste oylanacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin Yunanistan ve Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’deki oyununu bozmak için Libya ile imzaladığı tarihi anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Oktay tarihi anlaşmanın bugün Meclis Genel Kurulu’nda oylanacağını söyledi.

Oktayhakkında şu açıklamaları yaptı:

“Ülkemize yönelik tehditler göz önüne alındığında NATO’nun güvenlik kodlarının güncellenmesi kaçınılmazdır. Bugün Gazi Meclisimizde oylanacak bu tarihi anlaşma ile Doğu Akdeniz’de kazanan barış, Türkiye ve Libya kardeşliği olacaktır”

NE OLMUŞTU?

Yunanistan, adaların da kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeye sahip oldukları tezini yayarak,dönemde Girit Adası’nın güneyindeki bölgede uluslararası şirketlere petrol ve doğal gaz arama ruhsatları için ihaleler açmaya başlamıştı. Türkiye’nin buna karşı gösterdiği tepkiye rağmen, Yunanistan AB ve ABD’nin de desteğini alarak,taraflıdağıtma işine devam ediyordu.

Sıradaki Haberi Oku  Ankara-İstanbul arası seyahat 4 saate düşecek

Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan’ın, ABD ve Avrupa Birliği’ni de arkasına alarak Doğu Akdeniz’itaraflı olarak ‘paylaşma’ çalışmalarına, Türkiye’den karşıgeldi. Türkiye ile Libya arasında ‘deniz yetki alanlarının sınırlandırılması’ anlaşması imzalandı. Libya ile yapılan anlaşma ile Türkiye’den Marmaris-Kaş arasındaki hat ile, Libya’dan Derne-Tobruk hattı arasındaki hatta, karşılıklı olarak deniz sınırları çizilmiş oldu.

Söz konusu anlaşma, Akdeniz’dedönemde Rum Yönetimi ve Yunanistan’ıntaraflı olarak petrol ve doğal gaz arama bölgeleri oluşturup bunlar için uluslararası şirketleredağıtmasının da hukuksuzluğunu ortaya koymayı amaçlıyor.

Haber Videosu

: Türkiye’nin Libya ile imzaladığı tarihi anlaşma Meclis’te oylanacak