1 sene önce
1 sene önce

Türkiyenin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticisi Yörsana kayyum atandı

Balıkesir Karesi ve Altıeylül ilçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek’in Yörsan‘a kayyum olarak atandığı bildirildi. Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Yörsan’ın iflas kararının beklendiği bir dönemde dilekçe sunulması üzerine mahkeme heyetince iflas erteleme kararının verildiği ve Şimşek’in bu şirkete kayyum atandığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yörsan’ın mahkemeden iflas istemesinin, üreticilerin, süt tedarikçisi firmaların ve işçilerin mağduriyet yaşayacak olması üzerine, Şimşek’in iflas sürecinin her kesimidurumda bırakacağını göz önüne alarak mahkemeye sunduğu raporlar, erteleme kararının alınmasında etkili olmuştur. Şimşek, üretici temsilcisi birliklerinin talebi doğrultusunda da mahkeme başkanı tarafından kayyum olarak atanmıştır.”

“ÜRETİCİ VE TEDARİKÇİLERİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN BURADAYIZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şimşek, konkordato verildiği günden itibaren üretici temsilcisi olarak süreci yakından takip ettiklerinietti. Üreticilerin yüksek miktarda alacaklarının bulunduğunu aktaran Şimşek, şunları kaydetti:

Sıradaki Haberi Oku  Tokatta hayırseverler bin yıllık zimem geleneği ile dar gelirli vatandaşların borçlarını kapatıyor

“Üreticilerimizin ve süt tedarikinde bulunanların mağdur olmaması için buradayız. Biz işin içinden gelen, sütü bilen insanlarız. Mahkeme heyetine hukukçularımız tarafından sunulan dilekçede şunlar yer alıyor: Yörsan fabrikasının faaliyete geçmesi için gerekenmaddeyi karşılayabiliriz. Fakat yürütülen mali sürecin şeffaf bir yönetim anlayışıyla, bu işin paydaşları her kesimin süreceedilmesi gerekir. Bu koşullar sağlanırsa biz süt birlikleri olarak, bu değerin kaybolmaması için zaten taşın altında olan elimiz yerine tüm gövdemizi koymaya dün olduğu gibi bugünde hazırız.”

NE OLMUŞTU?

Yörsan, geçtiğimiz yıl ekonomide yaşanansıkıntıların şirketin mali yapısınıetkilediğini belirterek Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’ne konkordato başvurusu yapmıştı. Daha sonra fabrika üretime devam ederken firma tarafından iflas başvurusu yapıldı. Mahkeme iflas başvurusunu erteleyerek, şirkete kayyum atadı.

Sıradaki Haberi Oku  TÜİKin asgari ücret önerisine sendikalardan ilk tepki: Beklentimizin çok altında

YARIM ASRI DEVİRDİ

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı en büyük 500kuruluşu listesine de giren Yörsan’ın temeli 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi olarak atıldı. 1984 yılında Türkiye’nin ilkpeynir fabrikasını kuran Yörsan 4 yıl önce özelfonu Dubai merkezli Abraaj Group’a satıldı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.