Ekonomi

Türkün otomobili de bıyıklı olur! Tasarımdaki detay mest etti

Türkiye’nin 60 yıllık hayalinin gerçek dönüşmesi yönünde dev adım dün atıldı. Yerli otomobilin tanıtımı başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere birçok bakan ve basın mensubunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Tasarımıyla Türk halkından tam notyerli otomobilde yeni detaylar da gün geçtikçe ortaya çıkıyor. 5 farklı modelde üretilecek olan otomobilde tüm modellerin bir ortak özelliği var; hilal bıyık.

ÖN FARLARDA KURT GÖZÜ BAKIŞLARI

Türk halkıyla özdeşleşmiş olan hilal bıyık, otomobilin ön kaputunda yer alıyor. Sedan sınıfı araçlarda ise ön farlar vatandaşlar tarafından kurt gözüne benzetilse de TOGG Ceo’su Gürcan Karakaş, “Hedef kitlemiz otomobili güçlühayvanlara benzettiler. Kurt, kaplan, aslan gibi hayvanlara benzesin istediler. Baktığınızpars da kurt da kaplan da olur. Gözlerde güçlü bir kedi var. Günlük kullanım farları da Osmanlı bıyığı” açıklamasını yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğanın çıkışı sonrası TİM düğmeye bastı! Etiketlerde Made in Türkiye dönemi başlıyor

“HEDEF KİTLEMİZ CİDDİ BİR OTOMOBİL İSTEDİ”

Yerli otomobilin tasarımının Vietnamlı üretici VinFast’tan çalıntı olduğu iddialarına karşılık Karakaş, “Biz bunları biliyoruz. Biz Türkiye’deki hedef kitlemizin kriterleri doğrultusunda üretim yaptık. Bizim arkadaşlarımız belirledi. Asyalı aracın önüne baktığınız gülümser, tipik Asyalı. Bizim hedef kitlemiz gülümseyen biristemedi. Vakur duruşu olan,biristedi. Bizim aracımızın önü daha keskin hatlar var” şeklinde konuştu.

Otombilin tasarımının tescil edildiği deeden CEO Karakaş, Avrupalı ve Türk kullanıcıların dahagörünümlü otomobilleri daha çok sevdiğini de sözlerine ekledi.

Yerli otomobilin gece görüntüsü

Haber Videosu

: Türk’ün otomobili de bıyıklı olur! Tasarımdaki detay mest etti