1 sene önce
1 sene önce

Uçuş kurallarına uymayanlara kesilen cezalar da artıyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Uçuş güvenliğini tehlikeye düşürendışı yolculara kesilen idaricezalarını yeniden değerleme oranlarına göre düzenleniyor. Yeniden değerleme oranının yasada öngörülen rakam olan yüzde 22,58 olarak kesinleşmesi ileuçuşlarda kurallara uymayan yolculara kesilen idaricezaları da bu oranda artacak. Daha önce yapılan bir araştırmaya göre 3 yıl içinde 13 yolcu gecikmeden, 49 yolcu aşırı alkolden, 17 yolcu koltuğunu beğenmediği için 382 yolcu ise uçak tuvaletinde sigara içtiği için olaya sebebiyet vererek, yolcular hakkında kuraldışı raporu tutuldu.

Yeniden değerleme oranınyıl yüzde 22,58 olarak kesinleşmesiylecezalaryıl şöyle artacak:

– Uçuş güvenliğini riske edecek şekilde hava araçlarına lazer tutan, uçak haberleşmesine müdahale eden veyaihlallerde bulunanlara verilen 14 bin 163 TL’lik idaricezası 17 bin 161 TL’ye yükselecek.

Sıradaki Haberi Oku  Dolar son 7 ayın en yüksek seviyesinden işlem görüyor

– Uçak içerisinde duman çıkartanve mamulleri kullananlara verilen 2 bin 124 TL’lik idaricezası 2 bin 603 TL’ye yükselecek.

– Uyarılara rağmen taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, uyarılmasına rağmen yerine oturmayan,kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan, başka yolcularla ve kabin ekibiyle tartışmaya devam eden, kabin ekibinin görev yapmasını güç kullanarakolan, kabin ekibinin görev yapmasını güç kullanarakolan, kabin ekibine ve yolculara hakaret eden, sözle tacizde bulunmaya devam eden, kabin ekibinin verdiği talimatları yerine getirmeyenlere verilen 2 bin 124 TL’lik idaricezası 2 bin 603 TL’ye yükselecek.

– İzinsiz lazer ve/veya hava fişek gösterisi gerçekleştirenlere verilen 2 bin 124 TL olan idaricezası 2 bin 603 TL’ye yükselecek.

– Güvenliknoktalarında uyarılmasına rağmen taranmaya, elle aranmaya mukavemet gösterilmesi, güvenlik personelinin işini yapmasınaolunmasında verilen 2 bin 832 TL’lik idaricezası 3 bin 471 TL’ye yükselecek.

Sıradaki Haberi Oku  ABDde piyasaya sürülen yeni elma türü, buzdolabında 12 ay taze kalıyor

CEZALAR NASIL KESİLİYOR

SHGM tarafından verilen idaricezalarına göretanımaz yolcu yönetmelikte belirlenen ihlallerden birini uyarıya rağmen sürdürmeye devam etmesi halinde ihlale ait tutanak, uçağın kaptanı ile uçağın iki kabin memuru olmak üzere üç kişinin tutacağı bir tutanak ile tespit ediliyor. Tutanakta ilgili kişinin adı soyadı, Türk vatandaşı ise kimlik numarası, tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alıyor. Yabancı uyruklu yolcuların ise adı, soyadı ve pasaport numarası ile tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alıyor. İdaricezalarına karşı, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde idari yaptırım kararlarına itiraz edilebiliyor.Bunun içinceza mahkemesine başvurulabiliyor. Bu süre içerisinde başvurunun yapılmamış olması halinde idaricezaları kesinleşiyor. İdaricezası, idari yaptırım kararının tebliğinden itibaren bir ay içinde SHGM’ye ödenmesi gerekiyor. Kesinleşen idaricezalarının ödeme süresi içinde ödenmemesi halindecezaları ilgili vergi dairesince takip veediliyor. İdaricezası ile ilgiliyoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden cezanın dörte üçüediliyor. Peşin ödemede, kişinin karara karşıyoluna başvurma hakkını etkilemiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Araç sahiplerine kötü haber! Benzin ve motorine büyük zam geliyor

VERGİ DAİRELERİ CEZAYI TAKSİTLENDİREBİLİYOR

İdaricezası alanın ekonomik durumunun müsait olmaması halinde idaricezasının ilk taksitinin peşin ödenmesi koşuluyla, bir ay içerisinde vergi dairesine müracaat edilmesi halinde, bir yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenebileceğine ilgili vergi dairesince karar veriliyor. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi halinde idaricezasının kalan kısmının tamamıediliyor.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.