slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Ünlü ekonomist Roubini: Türkiye ekonomisi yükselişe geçti, daha istikrarlı hale geldi

Dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini, “Türkiye’debu yıl itibariyle yükselişe geçti. Türkiye ekonomisi daha istikrarlı hale geldi. Turizmin katkısıyla cari açığın azaldığını görüyoruz.” dedi.

Roubini, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) iş birliğiyle gerçekleştirilen 28. Kalite Kongresi’nde yaptığı konuşmada, küresel ekonomide büyüme pozitif olsa da yüzde 90 oranında yavaşlama olduğunu söyledi.

“DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ EN BÜYÜK RİSK KORUMACI POLİTİKA”

2 yıl öncesinde gelişmekte olan ülkelerde büyüme oranlarının hızlı ve gelişmiş ülkelerde daha sabit olduğunu belirten Roubini, IMF’ye göre küresel büyümenin bu yıl sadece yüzde 3 olacağını, bunun 2009’da yaşanılan küresel ekonomik krizden bu yana en düşük miktar olduğunu kaydetti. Roubini, dünya ekonomisinde en büyük riskin korumacılık politikaları olduğuna işaret ederek, ticaret, sermaye, iş ve emtiada kısıtlamalar olduğunu,teknoloji savaşlarının diğer ülkeleri de etkilediğini dile getirdi.

Kurumlar tarafındaharcamalarının oldukça negatif durumda olduğunu vurgulayan Roubini, “Eğer korumacılık politikaları artarak devam edecekse milyar dolarlık fabrikalar kurmak mantıklı değil. Bunun yerine beklemek daha mantıklı. Bundan dolayı kurumsalharcamalarında, üretimde bir gerileme söz konusu. Sermayede ve ihracatta bir gerileme var.” diye konuştu.

Roubini, ABD ve Çin arasında bir soğuk savaş olduğuna işaret ederek, “Eğer bu teknoloji üzerinden bir kısıtlama olursa çoksıkıntılar yaşanacak. ABD ve Çin arasındaki savaşı teknoloji,anlamında görüyoruz. ABD’ye gelen dış yatırımlarda düşüşler var. ABD, ülkeye gelen Çinli öğrencilere araştırma yapmaları hususunda birtakım kısıtlamalar yapıyor.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin yerli ve milli ilk motoru yarın teslim ediliyor

“KÜRESELLEŞME SÜRECİNE GİRİLDİ”

Nouriel Roubini, dünyanın40 yıldan bu yana küreselleşme süreci içerisinde olduğunu, şimdi ise küreselleşmeme sürecine girdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“ABD’nin, Çin hükumetinin 5G teknolojisi ile ABD vatandaşlarını takip edeceği konusunda endişesi var. 5G ağları cep telefonlarımızı yönlendiriyor. 5G teknolojisi ve ağları yakın gelecekte bütün alanlara yayılabilir. Çok kapsamlı ticaret savaşları yaşanabilir. Bütün dünyayı bölecek birortaya çıkacaktır. ABD ve Çin arasında 5G,zeka alanlarında rekabet devam edecektir. Küreselleşmeme aslında bir tehdit, küresel tedarik zincirini yıkacak gibi görünüyor, daha düşük bir küresel büyümeyeolacaktır.”

Roubini, AB’de ekonomik aktivitenin oldukça yumuşak ve endüstrinin kısıtlanmış durumda olduğunu, bazı AB ülkelerin Birleşik Krallık’a yapmış olduğu ticari kısıtlamalar bulunduğunu ve AB içinde bir resesyon beklenildiğini söyledi.

“ABD-İRAN ARASINDAKİ GERİLİM ENDİŞE VERİCİ”

Dünyaca ünlü ekonomist Roubini, Orta Doğu kaynaklı jeopolitik riskler ve ABD-İran arasındaki gerilimin endişe verici olduğunu dile getirerek, piyasaların beklentisinin “büyümenin yavaşlayacağı, resesyonlatalebin azalacağı, petrol fiyatlarının düşeceği” yönünde olduğunu vurguladı.

Sıradaki Haberi Oku  Evde çalınır diye 20 bin lirasını ve altınlarını yanına alan kadın, birikimini pazarda çaldırdı

Roubini, 1970’li yıllardan beri jeopolitik sebeplerden kaynaklı üç büyük küresel resesyon dönemi yaşandığına işaret ederek, “ABD ve Çin arasındaki soğuk savaş, Brexit süreci, ABD ve İran arasındaki savaş olasılığı küresel ekonomiyi etkileyen riskler… Bu risklerin geçen dönemlere göre etkisi azaldı. ABD ve Çin öncelikli müzakerelere başladı. Bu müzakerelerin neticesinde birinci aşamada anlaşma sağlanabilir.” dedi.

“GELİŞEN EKONOMİLERE PARA AKMAYA BAŞLADI”

Son dönemde piyasalarda daha iyimser bir hava olduğunu, merkez bankalarının küresel risklerin azalmasıylaoranlarını düşürmeye başladıklarınıeden Roubini, “İleri ekonomilerde faizlerin düşmesi gelişmekte olan ekonomilerin parasal koşullarını iyileştirdi. ABD ve Avrupa borsalarının yükseldiğini görüyoruz. Gelişen ekonomilereakmaya başladı ve paralarıdeğer kazanmaya başladı.” şeklinde konuştu.

“2020 YILI İÇİN KÜRESEL RESESYON BEKLENMİYOR”

Nouriel Roubini, 2020 yılında küresel ekonomik büyümenin devam edeceğini,yıl küresel resesyondan kaçınılabileceğini, küresel ekonomide büyük bir büyüme beklemediğini, Çin ekonomisinin yavaşlayacağını, Avrupa ekonomisinin durağan seyredeceğini, gelişen ekonomilerin durumunun biraz iyileşeceğini söyledi.

Avrupa ekonomisindeki sıkıntıların Brexit ile sınırlı olmadığını, Avrupa’nın daha derin vesorunları bulunduğunu vurgulayan Roubini, gelişen ekonomilerdeyıl için yüzde 4-5 büyüme beklendiğini, bu durumun küresel ekonomiler için itici güç olacağını, daha dinamik gelişen piyasalar görüleceğini aktardı.

Sıradaki Haberi Oku  İzmirde suya yüzde 15 zam geliyor

“TÜRKİYE EKONOMİSİ İSTİKRARLI HALE GELDİ”

Ekonomist Roubini, Türkiye’nin20 yıldır ekonomik büyümesinin ve ekonomik çeşitlenmesinin gayet iyi olduğunuederek, “Finansal hizmetlerde ve endüstriyel açıdan gayet başarılıydı. Türkiye’nin hem Batı hem de Doğu ile iş yapabilmesi çok avantaj sağlıyor. Türkiye’nin nüfus artışı, doğru eğitim ve beceri kullanımıyla önemli birkaynağı olabilir.” dedi.

Türkiye ekonomisindedönemlerde kırılganlıkların başladığınıeden Roubini, “Türkiye’de 2015 yılından bu yana reform yapma süreci yavaşladı. Kredi politikası ve gevşeksebebiyle enflasyonda artış oldu. Türkiye ekonomisinde makroekonomik kırılganlığın yanı sıra jeopolitik kırılganlıklar da etkili oldu. Para birimi değeri kayba uğradı. Bu durumdan hem bankacılık hem de özel sektör etkilendi.” diye konuştu.

Roubini, Türkiye’de ekonominin bu yıl itibarıyla yükselişe geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye ekonomisi daha istikrarlı hale geldi. Turizmin katkısıyla cari açığın azaldığını görüyoruz. Ekonomi iyileşmeye başladıbu iyileşme kırılgan ve suni. Türkiye’de parasal politikaların daha sıkı olması gerekiyor. Makroekonomik stabilizasyon anlamında bakacak olursak potansiyel bir büyüme için Türkiye’nin yapısal reformlara ihtiyacı var. Türkiye’de genç nüfusun istihdama katılması daha yüksek büyümesine katkı verecektir.”

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri